Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Guz chromochłonny i jego wpływ na organizm

Zdrowie
Guz chromochłonny i jego wpływ na organizm
Autor:

Jakie są objawy występowania guza?

Guz chromochłonny to rodzaj nowotworu, który tylko w 10% przypadków bywa złośliwy. Guz ten jest jednak hormonalnie czynny – wydziela hormony, m.in. adrenalinę i noradrenalinę. Na podstawie jakich objawów można go rozpoznać?

Powstawanie

Guz chromochłonny powstaje w wyniku mutacji komórek chromafinowych, jednak sama przyczyna zmian nie jest poznana. Uczeni sugerują uwarunkowania genetyczne – z tego powodu osoby, których krewni mieli zdiagnozowany rzeczony guz, powinny znajdować się pod stałą opieką poradni genetycznej.

Nowotwór zazwyczaj umiejscowiony jest w jednym z nadnerczy (rzadziej w dwóch). Niekiedy może się również znajdować w innych częściach ciała, np. w gruczole krokowym czy pęcherzu moczowym oraz innych skupiskach tkanek chromochłonnych. Najczęściej rozwija się po 40. roku życia.

Objawy

Głównym objawem guza chromochłonnego jest nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie może występować stale lub pojawiać się okresowo. Wzrost ciśnienia może być następstwem wysiłku fizycznego, ucisku brzucha, dużego posiłku czy nawet defekacji. W trakcie ataku chory odczuwa silny ból głowy oraz przyspieszone bicie serca, zaczyna się pocić, staje się blady. Ręce drżą, chory czuje niepokój, a do tego może mieć rozszerzone źrenice. Natomiast po zakończeniu napadu osobę dotkniętą guzem chromochłonnym ogarnia zmęczenie, wyczerpanie i senność.

Terapia

W leczeniu można wykorzystać środki farmakologiczne. Pacjent otrzymuje leki obniżające ciśnienie oraz takie, które blokują działanie katechoalamin produkowanych przez guz chromochłonny. Stosowana jest też – jako metoda z wyboru – operacja chirurgicznego usunięcia dotkniętego schorzeniem nadnercza.

Jeżeli guz nie miał charakteru złośliwego i umiejscowiony był w nadnerczach, operacyjne usunięcie zazwyczaj przynosi znaczną poprawę stanu zdrowia pacjenta. Niemniej, powinien on przez jakiś czas przebywać pod opieką lekarską. Jedynie osoby, w rodzinach których problem tego nowotworu jest powszechny, muszą być objęte stałym poradnictwem lekarskim.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza