Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Gronkowcowe zatrucie pokarmowe

Zdrowie
Gronkowcowe zatrucie pokarmowe
Autor:

Gdzie bytują gronkowce?

Gronkowce to spora grupa bakterii, mogących powodować różne dolegliwości. Jedna z tych bakterii, gronkowiec złocisty, może być obecna w żywności i spowodować zatrucie pokarmowe. Jakie są objawy tego zatrucia? O czym należy pamiętać, aby go uniknąć?

Żywność

Gronkowiec złocisty atakuje szczególnie często latem. Przy wysokich temperaturach jest bowiem większa szansa, że żywność będzie nieprawidłowo przechowywana. A to sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, w tym właśnie gronkowców. Bakterie te najczęściej są obecne w lodach, ciastkach czy kremach, ale także mogą rozwinąć się w mięsie, mleku, rybach, jajkach czy wędlinach.

Toksyna

Obecne w żywności bakterie gronkowca zaczynają wytwarzać toksynę. Już niewielka jej ilość (ok. 1 mikrograma) wystarcza, aby jedzenie zostało skażone. Nie pomoże tu nawet gotowanie – obróbka termiczna zabija wprawdzie bakterie, ale samej toksyny nie neutralizuje. Ponadto, toksyny nie można wyczuć w jedzeniu, nie powoduje ona również np. wydęcia denek.

Z tego powodu warto pamiętać o odpowiednim postępowaniu z żywnością. Rozmrożonej nie należy ponownie zamrażać, jedzenie powinno się przechowywać w lodówce, a produkty krótkotrwałe, jak wędliny, trzeba kupować świeże. Ponadto, przy kontakcie z żywnością konieczne jest zachowanie higieny osobistej. Wiele osób jest bowiem nosicielami gronkowca, a więc bakterie mogą przedostać się z nich na jedzenie.

Objawy zatrucia i leczenie

Produkowana przez gronkowce enterotoksyna wywołuje takie objawy, jak nudności, wymioty, biegunka czy bóle brzucha. Dodatkowo, w wyniku jej działania słabnie krążenie, temperatura ciała może być podwyższona, a nawet może dojść do zapaści, choć to zdarza się rzadko.

Gronkowcowe zatrucie pokarmowe może wymagać hospitalizacji. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków, nawadnianiu chorego oraz uzupełnianiu elektrolitów, a także zastosowaniu odpowiedniej diety. W niektórych przypadkach pomocne będzie również stosowanie leków przeciwbólowych.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza