Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Gdy ręce i nogi drętwieją

Kategoria | Zdrowie
Gdy ręce i nogi drętwieją

O czym może świadczyć drętwienie?

Występujące często drętwienie rąk i nóg może być niegroźne i wynikać z nieprawidłowej diety czy trybu życia, ale może również świadczyć o chorobie. Jakie mogą być przyczyny częstego drętwienia rąk i nóg?

Tryb życia

Drętwienia rąk i nóg występują często u osób, które bardzo dużo czasu spędzają siedząc. W tym przypadku drętwienie dotyczy zwłaszcza nóg. W konsekwencji długiego siedzenia w tej samej pozycji uciskane są nerwy, a także utrudniony jest dopływ krwi do kończyn. To powoduje, że pojawia się uczucie drętwienia, ustępujące krótko po zmianie pozycji.

Dieta

Drętwienie rąk i nóg może być następstwem nieprawidłowej diety. Jadłospis ubogi w produkty zawierające witaminy z grupy B, magnez czy potas, a także wypijanie dużych ilości kawy, wszystko to może doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, czego objawem są właśnie drętwienia. W tym przypadku dobrą zmianą będzie wzbogacenie diety o produkty zawierające wymienione składniki.

Neurologia i nie tylko

Drętwienie jest niekiedy oznaką chorób neurologicznych, takich jak:

  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nerwice.

Drętwienie rąk i nóg może być także następstwem uszkodzenia nerwów obwodowych jako konsekwencji przyjmowania niektórych leków, cukrzycy czy nadużywania alkoholu.

Drętwienie może być oznaką zbliżającego się zawału serca, następstwem miażdżycy czy udaru mózgu. Może również być wynikiem schorzeń takich jak dyskopatie lub zespół cieśni nadgarstka, w przebiegu których uciskane są nerwy w obrębie kręgosłupa czy nadgarstka.

Ponadto, ręce i nogi mogą drętwieć w początkowej fazie reumatoidalnego zapalenia stawów, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także w przypadku nowotworów kości czy nawet zatrucia ołowiem. Drętwienia mogą pojawić się również u kobiet w ciąży, w wyniku zmian hormonalnych w organizmie.

Porada lekarska

Jeżeli drętwienie rąk i nóg nie ustępuje po zmianie diety oraz ograniczeniu siedzącego trybu życia (w tym przy zmianach pozycji), warto skorzystać z porady lekarskiej. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń odpowiedzialnych za drętwienie, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza