Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Fleksitarianizm - elastyczne i zdrowe odżywianie

Kategoria | Dieta
Fleksitarianizm - elastyczne i zdrowe odżywianie

Zasady diety fleksitariańskiej

Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty pochodzenia roślinnego. Warzywa i owoce mnóstwo witamin i innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, których często nie ma w produktach pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu wiele osób zaczyna stosować diety wegetariańskie. Jednak mięso i ryby także są potrzebne organizmowi. Jak pogodzić jedno z drugim?

Dieta fleksitariańska

Dieta fleksitariańska to sposób żywienia uchodzący za jeden z najzdrowszych na świecie. Dieta ta jest oparta głównie o produkty pochodzenia roślinnego – warzywa, owoce, orzechy, produkty zbożowe. Można także spożywać nabiał czy jajka. Fleksitarianizm jest więc pod tym względem bardzo podobny do wegetarianizmu i dostarcza organizmowi mnóstwa witamin i mikroelementów oraz jest niskokaloryczny. Dodatkowo sprzyja zachowaniu zdrowia i chroni przed otyłością, nadciśnieniem czy cukrzycą.

A co z mięsem?

Wbrew temu, co sądzi spora część wegetarian i wegan, mięso jest także potrzebne organizmowi. Zawiera składniki odżywcze, które nie występują w roślinach, a więc nie może być przez nie zastąpione. Niektórzy uciekają się do suplementacji, jednak warto się zastanowić, czy rzeczywiście korzystniej jest rezygnować z mięsa na rzecz preparatów chemicznych.

Fleksitarianizm rozwiązuje ten problem. Mięso i ryby są w tej diecie całkowicie dopuszczalne, jednak z założenia powinny stanowić dodatek do posiłku, nie główne źródło pożywienia. I w zasadzie na tym zasady dotyczące ograniczania mięsa i ryb się kończą. Optymalnie powinno się spożywać mięso kilka razy w tygodniu (najlepiej nie więcej niż 2-3), jednak to zależy dokładnie od preferencji danej osoby – aby nazywać się fleksitarianinem, wystarczy robić sobie np. dwa wegetariańskie dni w tygodniu.

Włączenie mięsa do diety w niewielkich ilościach jest korzystne dla organizmu. Małe ilości zawierają niezbyt dużo kalorii, nie dostarczają organizmowi zbyt dużych ilości tłuszczu czy cholesterolu. A dodatkowo – kupując małe ilości mięsa, można wybierać produkty pochodzące od lokalnych dostawców czy z upraw ekologicznych, a więc jeść jeszcze zdrowiej.

Elastycznie

Fleksitarianizm jest dietą bardzo elastyczną. Z tego powodu można łatwo i stopniowo przestawić się na ten sposób żywienia, ograniczając posiłki mięsne przez kilka tygodni. Dieta fleksitariańska jest mało uciążliwa, zarówno dla osoby ją stosującej, jak i dla domowego budżetu. Dlatego warto rozważyć zastosowanie się do niej – spożywanie mniejszej ilości mięsa i większej ilości produktów pochodzenia roślinnego. Z pewnością wpłynie to korzystnie na organizm.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza