Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Drżenie rąk – objaw choroby?

Kategoria | Zdrowie
Drżenie rąk – objaw choroby?

Co może powodować drżenie rąk?

Drżenie rąk jest często kojarzone z chorobą Parkinsona. Jednak może być powodowane nie tylko przez to schorzenie. Co należy wiedzieć o drżeniu rąk?

Rodzaje

Drżenie rąk można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to drżenie posturalne, pojawiające się po przyjęciu pewnych pozycji, np. wyciągnięciu wyprostowanych rąk przed siebie. Drugi rodzaj to drżenie spoczynkowe. Przejawia się wtedy, gdy ręce są rozluźnione, np. ułożone na poręczach fotela. Ten typ jest charakterystyczny dla choroby Parkinsona. Kolejne rodzaj to drżenie zamiarowe. Pojawia się ono pod koniec wykonywania określonego, zamierzonego ruchu. Ostatni typ to drżenie kinetyczne, które daje o sobie znać podczas wykonywania ruchu. Warto zaznaczyć, że u jednej osoby może występować kilka rodzajów drżenia.

Przyczyny

Drżenie rąk może występować naturalnie u ludzi zdrowych. Jest jednak zwykle niedostrzegalne, gdyż ruchy są bardzo małe. Zauważone zostaje dopiero pod wpływem działania innych bodźców, jak stres czy znaczny wysiłek fizyczny (w tym przypadku jest konsekwencją zmęczenia mięśniowego). Drżenie może również zostać wywołane przez długotrwałe zażywanie niektórych leków oraz innych substancji, jak kofeina. Może też być spowodowane odstawieniem alkoholu po uprzednim jego długotrwałym spożywaniu.

Przyczyny drżenia rąk mogą tkwić w chorobach takich, jak guz chromochłonny, nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, encefalopatie, inne choroby układu nerwowego. Niekiedy jest również osobnym schorzeniem – jest to tzw. drżenie samoistne, objawiające się drżeniem rąk, przedramion oraz głowy. Ryzyko wystąpienia postaci samoistnej wzrasta wraz z wiekiem. Co ciekawe, drżenie samoistne ustępuje po spożyciu alkoholu, choć oczywiście nie jest to rekomendowana metoda leczenia.

Leczenie

Jeżeli drżenie rąk jest spowodowane stresem, można mu zaradzić poprzez stosowanie technik relaksacyjnych czy preparatów uspokajających. Wskazane są wizyty u psychologa – specjalista pomoże zapanować nad stresem. Warto również unikać środków takich jak kofeina oraz zapewniać organizmowi odpowiednią dawkę wypoczynku.

Jeśli natomiast drżenie rąk nie ustępuje przez dłuższy czas, nie należy bagatelizować tego objawu, może on bowiem świadczyć o poważnej chorobie. Warto więc skorzystać z pomocy lekarza neurologa, który dobierze metody leczenia adekwatne do przyczyny problemu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza