Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Dopalacze – niezwykle groźna używka

Kategoria | Zdrowie
Dopalacze – niezwykle groźna używka

Dlaczego dopalacze są szczególnie niebezpieczne?

Próby zdelegalizowania dopalaczy kończą się zazwyczaj fiaskiem. Rząd stale dopisuje kolejne substancje do listy zakazanych, jednak opracowywane są wciąż nowe, o podobnym działaniu, dostępne legalnie w sprzedaży, przynajmniej do kolejnej interwencji polityków. Jak wpływają one na organizm?

Wiele w jednym

Wynalezione i dystrybuowane jako alternatywa dla nielegalnych narkotyków, dopalacze okazały się bardzo groźne dla zdrowia. O ile bowiem działanie takich substancji psychoaktywnych, jak zawarty w marihuanie THC, jest dobrze znane, to do czasu przebadania dopalaczy przez toksykologów, zawarte w nich związki chemiczne stanowią zazwyczaj niewiadomą. Jednak nawet badania laboratoryjne niewiele wnoszą – ciągłe powstawanie nowych substancji i rozprowadzanie ich, zanim zdążą zostać poznane przez lekarzy, uniemożliwia często skuteczne leczenie w przypadku zatrucia się nimi.

Ponadto, dopalacze zawierają zazwyczaj nie jedną, lecz wiele związków psychoaktywnych. Dlatego też najczęściej stanowią mieszankę wybuchową, wywierając różne skutki, które mogą być ze sobą sprzeczne lub potęgować nawzajem swoje działanie.

Skutki

Jeżeli będziemy mieli szczęście, zażycie dopalaczy może skończyć się jedynie stanami takimi, jak euforia, uspokojenie czy pobudzenie, czyli tymi, które są przez nas oczekiwane. Jednak z uwagi na obecność wielu substancji psychoaktywnych, nie możemy być co do tego pewni.

Do łagodnych skutków niepożądanych mogą należeć stany lękowe, bezsenność czy zaburzenia rytmu serca. Jednak mnogość, stężenie i siła zawartych w dopalaczach związków chemicznych może również spowodować poważniejsze reakcje organizmu, jak zawał serca. Ponadto, uszkodzeniu może ulec wiele narządów wewnętrznych.

Szybka reakcja

Jeżeli zauważyłeś u osoby, która zażyła dopalacz, objawy takie jak:

  • oczopląs,
  • wymioty,
  • wzmożoną potliwość,
  • szczękościsk,

zadbaj o to, aby przyjmowała ona duże ilości wody, a także umieść ją w bezpiecznym miejscu, gdzie nie zrobi sobie krzywdy. Zachowaj również opakowanie substancji, aby móc okazać je lekarzowi, a także niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza