Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Dławica piersiowa – charakterystyka

Zdrowie
Dławica piersiowa – charakterystyka
Autor:

Jak objawia się dusznica bolesna?

Dławica piersiowa, zwana również dusznicą bolesną, to zespół objawów, które mogą być mylone z zawałem mięśnia sercowego. Czym charakteryzuje się dławica piersiowa i jakie są jej przyczyny?

Przyczyny

Dusznica bolesna pojawia się jako następstwo niewydolności naczyń wieńcowych. Niewydolność ta jest z kolei zwykle wywołana miażdżycą (najczęściej występująca przyczyna u osób starszych), zakrzepicą tętniczą czy zatorem bądź urazem tętnicy wieńcowej. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi dławicy piersiowej są też: otyłość, cukrzyca, nikotyna, alkohol, nadciśnienie tętnicze, stres i znikoma aktywność fizyczna.

Jeśli dusznica bolesna jest spowodowana ostrą niewydolnością naczyń wieńcowych, określana jest jako dławica niestabilna. Natomiast jeżeli jest konsekwencją niewydolności przewlekłej, nazywana jest dusznicą stabilną.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem dusznicy jest ból zlokalizowany za mostkiem. Z tego też powodu dławica piersiowa bywa mylona z zawałem serca. Ból jest określany jako duszący, ugniatający czy dławiący i może promieniować do lewego barku, ramienia, a nawet do lewej łopatki i okolic pod szczęką. Zwykle utrzymuje się przez kilka-kilkanaście minut, choć niekiedy może trwać dłużej. Bólowi może towarzyszyć kołatanie serca, brak tchu i ogólny niepokój.

Leczenie

W przypadku ataku bólu jednym ze sposobów na złagodzenie objawów jest zachowanie spokoju. Pomocne będzie również zażycie leków uspokajających i rozszerzających naczynia krwionośne. Te pierwsze będą szczególnie pomocne u osób młodych, u których dusznica jest spowodowana zwykle przez stres i napięcie nerwowe. Natomiast u osób starszych najczęściej występującą przyczyną jest miażdżyca, więc w tym przypadku sprzyjać będzie druga grupa leków.

Terapia dławicy piersiowej zwykle sprowadza się do podawania choremu środków farmakologicznych. Jeżeli jednak taka forma leczenia nie przynosi rezultatów, stosowane są zabiegi chirurgiczne. Tutaj wykorzystywane są głównie wszczepienie bypassów oraz zabieg angioplastyki.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza