Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Dlaczego boli kręgosłup?

Zdrowie
Dlaczego boli kręgosłup?
Autor:

Zadbaj o kręgosłup

Kręgosłup jest poddawany bardzo dużym obciążeniom, lecz jego higiena bywa zwykle zaniedbywana. Aż w pewnym momencie plecy zaczynają boleć. O czym może świadczyć ból kręgosłupa? W jaki sposób można mu zapobiegać?

Siedzący tryb życia

Pozycja siedząca jest szczególnie niekorzystna dla kręgosłupa – to właśnie wtedy przechodzą przez tę część ciała największe obciążenia. Jest to najłatwiejsza droga do pojawienia się bólu; kręgosłup bowiem, zwłaszcza jeżeli podczas siedzenia nie zostaje zachowana prawidłowa postawa, z czasem się deformuje, pojawiają się problemy ze stawami i wzrasta ryzyko osteoporozy. Ryzyko wystąpienia bólu wzrasta drastycznie u osób, których aktywność fizyczna jest ograniczona do minimum – spędzanie wielu godzin siedząc osłabia mięśnie i więzadła, co ułatwia postęp deformacji kręgosłupa.

Dyskopatia i nie tylko

Za ból kręgosłupa może być odpowiedzialna również dyskopatia, czyli wypadnięcie lub wysunięcie się krążka międzykręgowego i wywierany przezeń ucisk na nerwy. Dyskopatia jest zazwyczaj początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej. Jednak wypadnięcie dysku bądź jakiekolwiek uszkodzenie kręgosłupa może być także następstwem aktywności fizycznej, a zwłaszcza dźwigania ciężarów.

Ból często jest wynikiem naciągnięcia mięśni, uszkodzenia stawów, a w niektórych przypadkach nowotworu rozwijającego się w okolicach kręgosłupa. Ból kręgosłupa może również być spowodowany stresem (pojawia się w tym przypadku zwykle w górnej części pleców i okolicach szyi), a u kobiet – chodzeniem na wysokich obcasach.

Leczenie i profilaktyka

Chroniczny ból kręgosłupa wymaga wizyty u lekarza. Po wykonaniu badań dobierana jest odpowiednia metoda leczenia: tu można wykorzystać zarówno fizjoterapię, jak i farmakoterapię, a w najcięższych przypadkach – operację chirurgiczną.

Jeżeli ból pojawia się rzadko lub na razie nie występuje w ogóle, warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmniejszyć ryzyko dolegliwości. W tym celu przede wszystkim należy dbać o higienę w pozycji siedzącej poprzez:

  • trzymanie pleców wyprostowanych i głowy w jednej linii z tułowiem,
  • zachowywanie symetrycznej postawy,
  • trzymanie stóp płasko na podłodze,
  • umieszczenie nadgarstków na blacie biurka, a przedramion i łokci na poręczach fotela.

W pozycji siedzącej należy spędzać tak mało czasu, jak to możliwe, a jeżeli charakter pracy wymaga siedzenia – wstawać na kilka minut przynajmniej raz na godzinę. I warto pamiętać o aktywności fizycznej. Pomocne będzie zwłaszcza pływanie, a także ćwiczenia siłowe. W tym ostatnim przypadku polecamy ćwiczenia z masą własnego ciała, jak np. mostki (lub ich łatwiejsze warianty), gdyż pomogą one wzmocnić mięsnie odpowiedzialne za stabilizowanie kręgosłupa i – w przeciwieństwie do ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym – podczas ich wykonywania nie jest generowany dodatkowy ucisk na kręgosłup.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza