Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Czym jest naciągnięcie mięśnia?

Kategoria | Zdrowie
Czym jest naciągnięcie mięśnia?

Objawy i leczenie naciągnięcia mięśnia

Naciągnięcie mięśnia to kontuzja występująca dosyć często, a jej ryzyko rośnie wtedy, gdy mięśnie są nierozgrzane. Po czym można ją rozpoznać i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Nagły ruch

Naciągnięcie mięśnia to uszkodzenie włókien mięśniowych. Występuje zwykle w miejscu, w którym mięsień łączy się ze ścięgnem. O naciągnięciu mówimy wtedy, gdy uszkodzone zostaje nie więcej niż 5% włókien. Jeżeli szkody są większe, określane są mianem naderwania mięśnia; w tym przypadku objawy są podobne, lecz czas potrzebny na powrót do sprawności jest znacznie dłuższy.

Do naciągnięcia dochodzi najczęściej wtedy, gdy mięśnie są nieprzygotowane do wysiłku, tj. nie są rozgrzane. Naciągnięcie może wystąpić także w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśnia, nieprawidłowego lub nadmiernego rozciągnięcia, nagłego ruchu czy uderzenia, a nawet jako konsekwencja braku równowagi mięśniowej, gdy mięśnie antagonistyczne znacząco różnią się siłą.

Stan zapalny

W wyniku uszkodzenia włókien mięśniowych rozwija się stan zapalny. Pojawia się obrzęk oraz ból, mięsień staje się wrażliwy na dotyk i ruch. Ból jest punktowy – odczuwalny w miejscu naciągnięcia mięśnia, może się nasilać. Warto zaznaczyć, że objawy mogą zacząć pojawiać się dopiero po treningu lub nawet następnego dnia, jeżeli sportowiec jest dobrze rozgrzany.

Zimny okład

Jeżeli doszło do naciągnięcia mięśnia, należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład do bolącego miejsca. Pozwoli to ograniczyć rozwój stanu zapalnego. Sprzymierzeńcem będą również leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Po ustąpieniu dolegliwości, co następuje zwykle w ciągu jednego, dwóch dni, pozostaje ograniczenie aktywności fizycznej oraz wypoczywanie, dzięki czemu mięśnie będą mogły się regenerować. Wizyta u lekarza konieczna jest wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują samoistnie.

Warto także rozważyć skorzystanie z fizjoterapii. Brak rehabilitacji po urazie zwiększa ryzyko ponownej kontuzji nawet o 50%. Natomiast odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi pomogą wyeliminować nieprawidłowe wzorce ruchowe, mogące prowadzić do przeciążeń oraz znacznie przyspieszą proces regeneracji tkanek.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza