Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Czym jest jaskra?

Kategoria | Zdrowie
Czym jest jaskra?

Jak objawia się jaskra?

Jaskra jest to grupa chorób, w wyniku których dochodzi do pogłębiającego się uszkodzenia nerwu wzrokowego, a co za tym idzie – stopniowej utraty wzroku. Po czym można rozpoznać tę chorobę?

Czynniki ryzyka

Dokładne przyczyny powstawania jaskry są w dalszym ciągu nieznane. Natomiast za główne czynniki ryzyka uważa się:

  • wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • uwarunkowania genetyczne (jaskra występująca w rodzinie),
  • cukrzycę,
  • miażdżycę,
  • krótkowzroczność (powyżej 4 dioptrii).

Istotną rolę odgrywa także wiek. Jaskra występuje najczęściej u osób starszych, jednakże może rozwinąć się także u ludzi młodych, a nawet dzieci.

Objawy

U wielu osób jaskra przez wiele lat może pozostać nierozpoznana. W części przypadków przebiega bowiem niemal niezauważalnie, jednak nawet jeśli wystąpi ostry atak jaskry – może zostać pomylony z zatruciem czy migreną.

Ostry atak jaskry jest wywołany nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pojawia się charakterystyczny ból oka, ból głowy zlokalizowany nad łukiem brwiowym i promieniujący ku tyłowi głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca.

U osoby chorej może również pojawiać się światłowstręt, problemy z dostosowaniem się oka do widzenia w ciemnościach, widzenie kół lub mroczków przy patrzeniu na źródło światła, a także częste łzawienie oczu.

Niezależnie od tego, czy ostre ataki jaskry występują, skutek choroby jest ten sam. Uszkodzenie nerwu powoduje stopniowe pogorszanie się wzroku. W pierwszej kolejności osoba dotknięta jaskrą przestaje dostrzegać to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia u zdrowego człowieka. Zwężanie pola widzenia stale postępuje, aż w końcu ogranicza się do tzw. widzenia lunetowego, czyli wyłącznie centralnego fragmentu obrazu. Z czasem i to zostaje utracone – oko staje się ślepe.

Leczenie

Nie istnieje terapia, która umożliwiałaby cofnięcie postępu jaskry - wymagałoby to bowiem odbudowania nerwu wzrokowego. Leczenie ma więc na celu powstrzymanie rozwoju choroby, ale żeby było skuteczne, musi zostać podjęte jak najwcześniej. W terapii wykorzystywane są środki farmaceutyczne, dobierane zależnie od postaci choroby. U części osób można również wykorzystać leczenie laserem lub metody chirurgiczne. Wskazane jest także unikanie sytuacji mogących doprowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz zrezygnowanie z używek.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza