Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Czym jest euforia biegacza?

Fitness i sport
Czym jest euforia biegacza?
Autor:

Kiedy występuje euforia biegacza?

Euforia biegacza to uczucie szczęścia i radości wywołane długim wysiłkiem fizycznym. Jaki jest mechanizm powstania euforii biegacza? Dlaczego ten stan się pojawia?

Endorfiny

Euforia biegacza powstaje wtedy, gdy organizm produkuje bardzo duże ilości endorfin. Hormony te oddziałują na układ nerwowy, w tym także na pewne ośrodki w mózgu. Pod ich wpływem człowiek doznaje uczucia błogości, szczęścia i radości, tak jak na skutek zażycia narkotyków opioidowych. Przy czym – ponieważ endorfiny są naturalnie produkowane przez organizm, ich działanie jest słabsze, ale też nie działa uzależniająco i jest zdecydowanie zdrowsze.

Przeciwko bólowi

Długotrwały wysiłek fizyczny powoduje uczucie zmęczenia i ból mięśniowy. Endorfiny są produkowane po to, aby zmniejszyć te odczucia. Ich euforyczne działanie maskuje negatywne aspekty wysiłku fizycznego, dzięki czemu człowiek jest w stanie kontynuować daną czynność. Ponadto, bodziec w postaci podwyższonego stanu szczęścia jest wynikiem ewolucji – ma zachęcić do powtarzania wysiłku. Dzięki temu człowiek chętniej biegał za zwierzyną, w tym na bardzo długich dystansach.

Kiedy nadejdzie euforia?

Endorfiny wydzielane są między innymi podczas wysiłku fizycznego. To właśnie dzięki nim nawet po krótkim treningu większość osób czuje się lepiej. Natomiast aby pojawiła się prawdziwa euforia, konieczny jest długotrwały bieg lub inny rodzaj sportu – szacuje się, że wysiłek powinien trwać przynajmniej pół godziny, a w tym czasie tętno powinno nieustannie utrzymywać się na poziomie 70-80% tętna maksymalnego. Z tego powodu początkującym osobom ciężko jest osiągnąć euforię biegacza, bowiem nie są zwykle w stanie podołać takiemu intensywnemu treningowi.

Kolejna kwestia to genetyka. Niektóre osoby są bardziej podatne na działanie endorfin, więc euforia będzie występować u nich szybciej i częściej. Z kolei ludzie bardziej odporni mogą doświadczać tego uczucia rzadko lub nawet w cale, niezależnie od intensywności wysiłku.

Nawet jeżeli euforia biegacza nie nadchodzi, warto uprawiać sport regularnie. Przynosi on bowiem wiele korzyści zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. A wraz ze wzrostem wytrzymałości i kondycji, kto wie – być może kiedyś endorfiny osiągną odpowiedni poziom.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza