Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Czym charakteryzuje się ebola?

Kategoria | Zdrowie
Czym charakteryzuje się ebola?

Objawy zakażenia wirusem ebola

Gorączka krwotoczna ebola występuje głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Jest to bardzo poważna choroba zakaźna, nierzadko kończąca się śmiercią osoby nią dotkniętej. A ponieważ nie ma na nią skutecznej szczepionki, warto dowiedzieć się, jak można się nią zarazić, zwłaszcza przed wyjazdem wakacyjnym do krajów afrykańskich.

Od ludzi i zwierząt

Ebolą można zarazić się zarówno od zwierząt, jak i od ludzi. Wystarczy kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela wirusa, nawet jeżeli jest on już martwy. I tak, do zarażenia może dojść przy bezpośrednim kontakcie z krwią, wydzielinami chorego osobnika czy płynami ustrojowymi, a także drogą kropelkową. Odnotowano również przypadki, gdy do zakażenia doszło poprzez kontakt ze sprzętem medycznym wielorazowego użytku, na którym obecne były wirusy.

Objawy eboli

Początkowe objawy eboli, zaczynające występować w ciągu 4-21 dni od zakażenia, to wysoka gorączka, przekraczająca 400C, bóle głowy, mięśni i stawów oraz zapalenie gardła i przełyku. Następnie pojawia się skaza krwotoczna, do której dołączają krwawa biegunka i krwawe wymioty. U chorego zaczyna występować plamisto-grudkowa wysypka i wynikająca z uszkodzenia wątroby żółtaczka. Do tego bardzo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu. Potem skaza krwotoczna pogłębia się, powodując obfite krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego. Wreszcie chory zapada w śpiączkę.

Leczenie eboli

Nie istnieje, niestety, skuteczne lekarstwo przeciwko eboli. Z tego powodu leczenie ma charakter objawowy. Polega ono na zapobieganiu odwodnieniu chorego i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu elektrolitów. Konieczne jest stałe monitorowanie ciśnienia krwi, przeciwdziałanie stanom zapalnym, a w niektórych przypadkach konieczna może być transfuzja krwi. Ponadto, niekiedy niezbędne jest zewnętrzne wspomaganie funkcji życiowych, jak krążenia czy oddychania.

Nie istnieje także skuteczna szczepionka przeciwko eboli. Z tego powodu należy bezwzględnie unikać osób, które wydają się być chore (także zwierząt, w tym martwych), a także miejsc, w których przebywają. Ebola jest bowiem chorobą wysoce zakaźną.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza