Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Częsta dolegliwość - zespół kanału nerwu łokciowego

Zdrowie
Częsta dolegliwość - zespół kanału nerwu łokciowego
Autor:

Jak leczyć schorzenie?

Zespół kanału nerwu łokciowego jest jedną z najczęściej występujących neuropatii uciskowych – schorzeń, które wywołane są przez częsty ucisk na nerw. Dolegliwość ta objawia się najczęściej u dorosłych mężczyzn. Jakie sytuacje sprzyjają jej rozwojowi i w jaki sposób się ją leczy?

Urazy

Rozwojowi schorzenia sprzyja ucisk w miejscach, w których tkanka nerwowa jest położona blisko więzadeł i kości. Do powstania zespołu kanału łokciowego mogą także przyczynić się urazy w okolicy łokcia oraz zmiany zwyrodnieniowe czy zapalne. Na rozwój schorzenia narażone są też te osoby, które wykonują pracę wymagającą ciągłego zginania i prostowania stawu łokciowego lub ciągłego utrzymywania rąk zgiętych w tym stawie.

Mrowienie, drętwienie

Najczęściej występującymi objawami zespołu kanału nerwu łokciowego są uczucia mrowienia, drętwienia lub pieczenia w palcach małym i serdecznym. Uczuciom tym może także towarzyszyć ból w okolicach łokcia, nasilający się nocą. Natomiast w późniejszej fazie choroby pojawia się osłabienie mięśni dłoni i zaburzenie jej sprawności (w tym nadgarstka). Nieleczone, schorzenie może doprowadzić nawet do zaniku mięśni.

Wyleczenie możliwe

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów zespołu kanału nerwu łokciowego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pozwoli to podjąć terapię na wczesnym etapie choroby, zanim nastąpią nieodwracalne zmiany w obrębie tkanki nerwowej.

W pierwszych fazach schorzenia często wystarcza rehabilitacja oraz zmiana wzorców ruchowych pacjenta, ewentualnie leczenie farmakologiczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach wykonywany jest zabieg operacyjny, którego celem jest wyeliminowanie ucisku na nerw. Po zabiegu stosowana jest także rehabilitacja. Powrót do pełnej sprawności trwa zazwyczaj kilka miesięcy, gdyż tkanka nerwowa regeneruje się w bardzo wolnym tempie.

Podobnie jak w przypadku większości chorób, najważniejsza jest profilaktyka. Ta obejmuje przede wszystkim dbanie o prawidłową pracę rąk i utrzymywanie ich w dogodnej dla ciała pozycji – na przykład zachowywanie odpowiedniego ułożenia kończyn górnych podczas pracy przy komputerze. Należy również pamiętać o powstrzymywaniu się przed opieraniem ciężaru ciała na łokciach.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza