Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Chrypka – kiedy iść do lekarza?

Kategoria | Zdrowie
Chrypka – kiedy iść do lekarza?

Przyczyny chrypki

Chrypka zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej i ustępuje samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o poważnej chorobie. Kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej?

Przyczyny

Chrypka bardzo często jest wynikiem nadużywania głosu, a w konsekwencji przemęczenia strun głosowych. Narażeni są więc na nią np. nauczyciele i inne osoby, które w pracy bardzo dużo mówią. Tego typu chrypka zwykle ustępuje po kilku godzinach od zaprzestania nadużywania głosu i nie wymaga interwencji lekarskiej.

Chrypka może również być następstwem ostrego zapalenia gardła bądź krtani, często występującego razem z chorobą przeziębieniową. W tym przypadku chrypka utrzymuje się przez kilka dni i znika po ustąpieniu schorzenia.

Na chrypkę narażone są osoby palące tytoń bądź nadużywające alkoholu. Może być ona także konsekwencją przebywania w zadymionym czy zanieczyszczonym pomieszczeniu. Bywa wywołana refluksem żołądkowo-przełykowym, alergią, zaburzeniami hormonalnymi (np. niedoczynnością tarczycy), obecnością ciała obcego, a nawet silnym stresem. Wreszcie, chrypka jest niekiedy objawem takich chorób, jak nowotwory krtani i gardła czy polipy lub guzy w obrębie strun głosowych, a także konsekwencją uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego (np. u osób cierpiących na neuropatię cukrzycową).

Kiedy do lekarza?

Jeżeli chrypka występuje jako konsekwencja nadużywania głosu, nie wymaga interwencji lekarza. Podobnie jak ta, która towarzyszy przeziębieniu. Natomiast niepokój powinien wzbudzić stan, w którym chrypka pojawia się bez widocznej przyczyny i towarzyszących innych objawów. W takim wypadku, jeżeli nie ustępuje ona w ciągu kilku dni, należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem laryngologiem.

Chrypka jest bowiem jednym z podstawowych objawów raka krtani. Wizyta u lekarza pomoże więc wykluczyć lub potwierdzić tę diagnozę oraz podjąć odpowiednie leczenie, mające na celu wyeliminowanie przyczyny dolegliwości. Do specjalisty powinny udać się również wszystkie osoby, których dotknęła chrypka, a które palą tytoń.

zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza