Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Chrapanie a bezdech senny - przyczyny i leczenie

Kategoria | Zdrowie
Chrapanie a bezdech senny - przyczyny i leczenie

Przyczyny i leczenie bezdechu sennego

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim otyłość oraz duży obwód szyi (>43 cm u mężczyzn i >40 cm u kobiet), palenie tytoniu, picie alkoholu, oraz niektóre leki.
Zdarza się, że główną przyczyną choroby są uwarunkowania anatomiczne w obrębie nosa i gardła (np. krzywa przegroda nosa lub przerost migdałków podniebiennych – co bywa częstą przyczyną chrapania u dzieci). Obturacyjny bezdech senny może też towarzyszyć innym chorobom np. niedoczynności tarczycy lub akromegalii.

Powikłania

Chrapanie, choć jest objawem uciążliwym, nie jest bynajmniej najpoważniejszą konsekwencją opisywanej jednostki chorobowej. Podczas epizodów zamknięcia dróg oddechowych dochodzi do zatrzymania wymiany gazowej, a w konsekwencji do niedotlenienia całego organizmu. Bezpośrednim skutkiem opisywanych zjawisk jest przebudzenie się ze snu (takie przebudzenia często pozostają nieuświadomione!), a powtarzające się epizody prowadzą do senności w ciągu dnia, powtarzających się bólów głowy, zaburzeń pamięci i koncentracji. Patologiczna senność w ciągu dnia objawia się zapadaniem w drzemkę podczas siedzenia w miejscu publicznym, rozmowy z drugą osobą, a nawet podczas prowadzenia samochodu.
Prawdopodobieństwo udziału w wypadku drogowym jest znacznie zwiększone w stosunku do populacji ogólnej.

Co więcej, niedotlenienie jest rodzajem stresora dla organizmu i powoduje, że układ współczulny (część układu nerwowego która pomaga przetrwać w okresie trudnych, stresujących okoliczności) pozostaje w okresie przewlekłej, patologicznej aktywacji – dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także wzrasta ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności serca.

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, pacjent powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu i badania lekarskiego stwierdza zasadność dalszej diagnostyki. W potwierdzeniu występowania patologicznej senności może pomóc wykorzystanie Skali Senności Epworth ( Epworth Sleepiness Scale – ESS), która ocenia prawdopodobieństwo zaśnięcia w ośmiu sytuacjach życia codziennego. Uzyskanie we wspomnianej skali ≥10 punktów jest wskazaniem do konsultacji specjalistycznej.
Potwierdzenie rozpoznania wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań (m.in. polisomnografii lub poligrafii) oraz diagnostyki różnicowej, głównie w zakresie innych przyczyn senności dziennej.

Leczenie

W leczeniu mają swoje miejsce zarówno metody nieoperacyjne jak i postępowanie chirurgiczne.
W postępowaniu nieoperacyjnym przede wszystkim zaleca się :

  • zmiany stylu życia, do których zalicza się zaprzestanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu, a także – co szczególnie istotne - zmniejszenie masy ciała u osób otyłych (w tym celu zaleca się połączenie wysiłku fizycznego i diety).
  • stosowane podczas snu aparaty zapewniające stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, które zapobiega zamykaniu się światła dróg oddechowych i niedotlenieniu organizmu (CPAP, auto-CPAP, BIPAP)
  • Leczenie operacyjnemoże być wyłączną metodą leczenia, ale bywa też stosowane jako uzupełnienie powyżej wymienionych metod. Jego celem jest korekcja ewentualnych nieprawidłowości anatomicznych np. skrzywionej przegrody nosa, czy usunięcie przerośniętych migdałków.

 

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza