Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroby tropikalne: malaria

Kategoria | Zdrowie
Choroby tropikalne: malaria

Co należy wiedzieć o malarii?

Malaria jest chorobą występującą w rejonach tropikalnych, powszechną zwłaszcza w subsaharyjskiej części Afryki. Jednak nie dotyczy tylko żyjących tam dzieci – również turyści mieszkający w klimacie umiarkowanym nie mają wykształconych odpowiednich przeciwciał i z tego powodu są narażeni na zachorowanie. Jak objawia się malaria?

Pasożyty

Malaria jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaki. Drobnoustroje te dostają się zwykle do krwioobiegu w wyniku ukąszenia zarażonego nimi komara, jednak do zarażenia może dojść np. po transfuzji krwi; nienarodzone dziecko może otrzymać także pasożyty od matki. Odpowiedzialne za chorobę zarodźce malarii bytują w ludzkim organizmie we krwi oraz w wątrobie.

Rozwój choroby

Pierwsze objawy malarii zwykle pojawiają się nie wcześniej niż po 7 dniach od zarażenia, średnio jest to ok. 10-14 dni. Należą do nich: bóle głowy i mięśni, ogólne osłabienie i pogorszone samopoczucie, a także gorączka. Objawy te nie są charakterystyczne, mogą więc zostać łatwo pomylone z grypą lub innymi chorobami charakterystycznymi dla umiarkowanej strefy klimatycznej. Dodatkowo mogą wystąpić nudności i wymioty, żółtaczka czy biegunka. W ciężkich postaciach choroby uszkodzone zostają liczne narządy wewnętrzne, osoba dotknięta schorzeniem może także zapaść w śpiączkę.

Warto zaznaczyć, że pierwsze objawy malarii mogą pojawić się nawet po kilku-kilkunastu miesiącach od powrotu z tropików. Z tego powodu podczas wizyty u lekarza należy poinformować go o przebytych podróżach, niezależnie od tego, jak nieistotne może się to wydawać.

Szybkie działanie

Najważniejsze w leczeniu malarii jest podjęcie terapii niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów. Znacznie zwiększa to szanse na przeżycie, jednak i tak jedna na pięć osób zarażonych w tropikach umiera na tę chorobę. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć się podczas podróży do krajów, w których występuje malaria. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie odpowiedniego ubioru (długie spodnie, etc.), co zmniejsza ryzyko ukąszenia przez komara. Do tego warto wykorzystywać wszelkiego rodzaju moskitiery oraz środki odstraszające komary, a także unikać wychodzenia z domu w godzinach największej aktywności tych owadów oraz wizyt w miejscach, gdzie jest ich szczególnie dużo.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza