Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroby tropikalne: denga

Kategoria | Zdrowie
Choroby tropikalne: denga

Jak objawia się denga?

Denga jest najczęściej występującą chorobą tropikalną przenoszoną przez owady. Dotyka także turystów podróżujących do Azji, Ameryki Łacińskiej czy Afryki. W jaki sposób się objawia i o czym należy pamiętać, aby jej uniknąć?

Komary

Denga jest chorobą wirusową, przenoszoną przez komary. To właśnie w wyniku ukłucia przez tego owada dochodzi do zakażenia – nie ma możliwości, aby wirus przeniósł się z człowieka na człowieka. Komary te są aktywne głównie w dzień i dobrze przystosowane do warunków miejskich, z tego więc powodu unikanie lasów czy mokradeł podczas pobytu w tropikach nie chroni przed zarażeniem wirusem denga.

Trzy postaci choroby

Wyróżnia się trzy główne postaci choroby. Pierwsza z nich to ostry stan gorączkowy, któremu towarzyszy zazwyczaj plamista lub plamisto-grudkowa wysypka, a także katar.

Druga postać to gorączka denga. W tym przypadku pojawia się wysoka temperatura i bóle głowy, powiększają się węzły chłonne. Chory cierpi z powodu bólu kości, mięśni i stawów. Charakterystyczny jest także usztywniony chód, wynikający z zajęcia stawów kolanowych. Gorączka utrzymuje się do 4 dni, następnie znika na dzień-dwa, a potem pojawia się ponownie, na kolejny dzień lub dwa. W tym drugim okresie gorączkowym wysokiej temperaturze towarzyszy wysypka, zaczynająca się zwykle od rąk i nóg, a potem rozszerzająca się na tułów.

Trzecia postać to gorączka krwotoczna denga. Ta występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Tajlandii i na Filipinach. Na początku pojawiają się objawy takie jak przy gorączce denga, przy czym dołączają do nich wymioty. Następnie pojawiają się bóle brzucha, dochodzi do powiększenia się wątroby, a na kończynach, twarzy i w dolnej części pleców powstają wybroczyny. Potem pojawiają się skaza krwotoczna i związane z nią krwawienia wewnętrzne, często prowadzące do uraty przytomności. Ta forma zwykle kończy się szybko śmiercią, o ile nie nastąpi natychmiastowa interwencja lekarska.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie dengi polega przede wszystkim na przeciwdziałaniu szkodom wywołanym przez skazę krwotoczną. Oprócz tego konieczne jest nawadnianie chorego oraz uzupełnianie utraconych elektrolitów.

W podróży do rejonów tropikalnych ważne jest pamiętanie o zasadach profilaktyki. Należy wykorzystywać wszelkie środki zabezpieczające przed komarami, takie jak choćby moskitiery. Do tego należy ubierać się odpowiednio, tj. w ciuchy zasłaniające jak największą powierzchnię ciała, przede wszystkim w porze aktywności komarów. To pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez komara i zachorowania na dengę.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza