Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroby serca – podstawowe objawy

Zdrowie
Choroby serca – podstawowe objawy
Autor:

Objawy chorób serca

Jednym z najczęstszych objawów wskazujących na chorobę mogącą dotyczyć układu sercowo-naczyniowego jest ból w klatce piersiowej. Ból zamostkowy, promieniujący do szyi, ramion, nadbrzusza o charakterze gniotącym sugerować może chorobę niedokrwienną serca, a nawet zawał serca. W wyżej wymienionych przypadkach ból często wywołany zostaje przez wysiłek fizyczny, stres, zimne powietrze lub obfity posiłek.

Kołatanie serca

Innym objawem mogącym sugerować chorobę dotyczącą serca jest kołatanie serca. Terminem tym określamy nieprzyjemne uczucie szybkiego i/lub nierównomiernego bicia serca. Może występować u osób zdrowych (np. podczas wysiłku fizycznego lub pod wpływem stresu) lub wskazywać np. na zaburzenia rytmu serca. Każdy przypadek wymaga wnikliwej diagnostyki.

Omdlenia

Omdlenia są kolejnym objawem, który może wiązać się z chorobą serca. Są to przejściowe utraty przytomności spowodowanej niedostatecznym zaopatrzeniem mózgu w tlen. Charakterystycznymi cechami omdleń związanymi z chorobami serca jest ich nagłe występowanie, brak (w przeciwieństwie do padaczki) poprzedzającej aury oraz szybki powrót świadomości.

Obrzęki

Częstym problemem, z którym zgłaszają się pacjenci kardiologiczni są obrzęki. Te pochodzenia sercowego najczęściej występują w przypadku przewlekłej niewydolności serca. Umiejscawiają się w najniżej położonych częściach ciała (tj. u pacjentów chodzących symetrycznie na kończynach dolnych, natomiast u pacjentów przewlekle leżących na dolnej części pleców, w odcinku krzyżowym). Często obrzęki wiążą się z przyrostem masy ciała.

Duszności

W przypadku niewydolności serca objawem towarzyszącym często jest duszność. Charakterystyczna jest duszność w pozycji leżącej, ustępująca natomiast w pozycji siedzącej lub stojącej (orthopnoё). Prócz tego duszność może być objawem choroby niedokrwiennej serca (dławicy piersiowej), zwykle występuje wtedy po wysiłku.

Częste oddawanie moczu

Objawami rzadko wiązanymi (co nie znaczy, że rzadko występującymi!) przez pacjentów z chorobami serca są ponadto częste oddawanie moczu w nocy (charakterystyczne dla niewydolności serca) oraz krwioplucie (zwłaszcza z towarzyszącą dusznością jako typowy objaw zwężenia zastawki mitralnej w sercu).

Zmęczenie

Jednakże najczęstszym, lecz niestety niecharakterystycznym objawem upośledzonej czynności serca jest podawane przez pacjenta zmęczenie. Prócz występowanie tego objawu w wielu przypadkach chorób układu sercowo-naczyniowego może on być również skutkiem niepożądanych stosowanych leków (np. leków obniżających ciśnienie tętnicze).

Jak podano wyżej, wymienione objawy mogą wskazywać na chorobę układu sercowo-naczyniowego. Nie zawsze jednak tak jest. Każdy z nich może również wskazywać na zaburzenia wielu różnych układów i narządów, a rolą lekarza kardiologa prowadzącego jest decydowanie o najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniu oraz ewentualne skierowanie na dodatkowe badania specjalistyczne.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza