Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba refluksowa przełyku

Zdrowie
Choroba refluksowa przełyku
Autor:

Jak walczyć z refluksem przełyku?

Coraz więcej osób w Polsce cierpi na chorobę refluksową żołądkowo-jelitową. Tłuste jedzenie, alkohol, duże ilości kawy, wszystko to przyczynia się do rozwoju schorzenia. Jak się przed nim ustrzec i jak z nim walczyć, jeżeli już się pojawiło?

Czym charakteryzuje się choroba?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga, czyli palący ból za mostkiem lub w nadbrzuszu. Ból ten może być również odczuwany w gardle. Występuje on zazwyczaj po zjedzeniu produktów kwaśnych, tłustych lub ogólnie bardzo dużego posiłku. Do kolejnych objawów należą:

  • nieprzyjemny zapach z ust, mimo dbania o higienę,
  • nudności i wymioty,
  • cofanie się treści żołądkowej do przełyku lub nawet do ust.

Schorzenie jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem dolnego zwieracza przełyku, a konkretnie jego zwiotczeniem. Na zwiotczenie to mogą wpływać takie czynniki, jak:

  • nieprawidłowa dieta, obfitująca w pokarmy tłuste i ciężkostrawne,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • otyłość.

Zmiana stylu życia podstawą

W najcięższych przypadkach choroba refluksowa przełyku leczona jest metodą operacyjną, jednak nie każda osoba się do tego kwalifikuje. Możliwe jest zastosowanie farmakoterapii, lecz ta nie wystarczy. Najważniejszym elementem jest zmiana trybu życia.

Osoba, która cierpi na refluks przełyku, powinna zacząć stosować się do ogólnie zalecanych zasad zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia, gdyż są one podstawą walki z chorobą. Pacjentom, którzy są otyli, zaleca się zredukowanie wagi do prawidłowej, co zmniejsza ciśnienie wewnątrzbrzuszne, dzięki czemu maleje ryzyko cofania się treści żołądkowych. Ponadto, należy zacząć stosować odpowiednią dietę, wykluczając z niej produkty tłuste, ciężkostrawne, smażone, słodycze i produkty kwaśne, jak owoce cytrusowe. Konieczne jest również rzucenie palenia i zrezygnowanie z picia alkoholu oraz kawy.

Sprzymierzeńcami w walce z chorobą będą produkty takie jak chude mięso, ziemniaki, mleko, warzywa, przyprawy poprawiające trawienie (ale nie ostre). Pomoże spożywanie wielu małych, lekkostrawnych posiłków oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Jeżeli objawy chorobowe dają o sobie znać w nocy, warto położyć pod głowę dodatkową poduszkę, a najlepiej spać w pozycji półsiedzącej.

Zacznij już teraz

Refluks żołądkowo-jelitowy jest chorobą wywołującą nieprzyjemne dolegliwości, a do tego mogącą przyczynić się nawet do powstania chorób serca czy nowotworów. Warto więc ją opanować lub zachować działania profilaktyczne, jeżeli jeszcze się nie pojawiła. Dzięki odpowiednim podjętym krokom nie tylko zmniejszysz ryzyko jej ataku, ale cały Twój organizm będzie w lepszym stanie, przez co dłużej będziesz cieszyć się zdrowiem.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza