Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba legionistów – zagrożenie z klimatyzacji

Kategoria | Zdrowie
Choroba legionistów – zagrożenie z klimatyzacji

Jak objawia się legionelloza?

Choroba legionistów, wywoływana najczęściej przez bakterię Legionella Pneumophila, występuje zwykle w klimacie tropikalnym. Jednak można się jej nabawić również w Polsce. Gdzie najczęściej bytuje bakteria? Jakie są objawy choroby?

Klimatyzacja i nie tylko

Bakteria odpowiedzialna za chorobę legionistów została po raz pierwszy zaobserwowana w 1976 r., w USA. W tym roku odbył się zjazd, w którym uczestniczyli weterani II wojny światowej, członkowie jednego z amerykańskich legionów. Spośród wszystkich uczestników, aż 34 osoby zmarły na ciężkie zapalenie płuc (na 186 chorych), w wyniku zakażenia nieznaną do tej pory bakterią. Bakteria i choroba otrzymały swoje nazwy właśnie dla upamiętnienia tych ludzi.

Legionella Pneumophila rozwija się w miejscach o dużej wilgotności, a do organizmu dostaje się w wyniku wdychania aerozolu wodnego zawierającego ją. Z tego powodu zagrożenie płynie najczęściej ze strony klimatyzacji, ale również pryszniców czy nawilżaczy powietrza. Aby uniknąć zachorowania, ważne jest więc regularne czyszczenie ich.

Legionelloza i Gorączka Pontiac

Symptomy legionellozy pojawiają się zwykle w ciągu od 2 do 10 dni od zakażenia bakterią. Objawy choroby to przede wszystkim:

  • wysoka gorączka,
  • ogólne osłabienie,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • zaburzenia świadomości,
  • dreszcze.

Do tego mogą wystąpić nudności, wymioty i biegunki, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego. Jeżeli natomiast dojdzie do zapalenia płuc lub zakażenia innych narządów, ryzyko śmierci znacznie wzrasta i osoba chora musi być hospitalizowana.

Bakterie odpowiedzialne za legionellozę mogą zamiast niej wywołać także Gorączkę Pontiac. To schorzenie jest łagodniejsze – przypomina grypę. Odpowiednio leczone, ustępuje zwykle w ciągu 2-5 dni.

Konieczne antybiotyki

Bez względu na nasilenie objawów, choroby wywołane bakteriami Legionella muszą być leczone w odpowiedni sposób. W każdym przypadku konieczne jest przyjmowanie przez pacjenta odpowiednich antybiotyków. Pomocne jest także uzupełnianie płynów, jak przy zwykłej gorączce. Istotne jest, aby leczenie zostało podjęte jak najszybciej – wtedy szansa na wyzdrowienie jest największa. 

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza