Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba hemoroidalna

Zdrowie
Choroba hemoroidalna
Autor:

Czym są hemoroidy?

Choroba hemoroidalna często powoduje u pacjentów skrępowanie, co opóźnia wizytę u lekarza. Należy mieć świadomość, że objawy tego jednego z najczęstszych schorzeń proktologicznych mogą wystąpić również w przypadku innych chorób okolicy odbytu lub odbytnicy. W związku z tym niezwykle istotna jest konsultacja lekarska w przypadku wystąpienia objawów.

"Panie doktorze, mam hemoroidy!" Pacjenci gabinetów proktologicznych często w ten sposób określają swoje dolegliwości. ‘Hemoroidy’ to termin powszechnie znany, lecz niekoniecznie lubiany, a z pewnością nie do końca rozumiany - prawda jest taka, że każdy z nas ma hemoroidy!

Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, stanowią anatomiczne, prawidłowe struktury naczyniowe, znajdujące się w kanale oraz u brzegu odbytu. Ich funkcja fizjologiczna polega na uszczelnianiu odbytu, co ułatwia pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Zrozumiałe jest, że z taką wiedzą nikt nie chciałby walczyć z hemoroidami.

Choroba hemoroidalna to właściwa nazwa dolegliwości powodowanych przez nadmierne wypełnienie, czyli przekrwienie guzków krwawniczych. Dominującym objawem, który zgłaszają pacjenci, jest krwawienie świeżą - żywoczerwoną - krwią z odbytu, szczególnie pojawiające się w czasie defekacji w przebiegu zaparcia. Ponadto pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia, świąd, pieczenie, wyciek śluzu, dyskomfort w okolicy odbytu.

Jak walczyć z chorobą hemoroidalną?

Koniecznością jest zgłoszenie się do lekarza proktologa, celem przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Leczenie objawowe polega na zniesieniu bólu i dyskomfortu - pomocne są ciepłe kąpiele lub nasiadówki w naparze z kory dębu, kilka razy dziennie po 10 minut. W przypadku silnego bólu, na okolicę odbytu można przyłożyć okład z pokruszonego lodu. Stosuje się również przez kilka, kilkanaście dni czopki oraz kremy zawierające leki ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niekiedy antybiotyki czy glikokortykosteroidy.

Bardziej zaawansowane postaci, uporczywy, nawrotowy przebieg choroby hemoroidalnej, mogą wymagać leczenia zabiegowego. 

Ważne jest także wprowadzenie w życie codzienne zasad profilaktyki, takich jak:

  • unikanie długotrwałego siedzenia,
  • prowadzenie aktywnego trybu życia,
  • stosowanie diety bogatej w błonnik,
  • przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Stosowanie się do tych reguł zapobiega również nawrotom choroby.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza