Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba Cushinga - działanie gruczolaka

Kategoria | Zdrowie
Choroba Cushinga - działanie gruczolaka

Jakie są objawy choroby Cushinga?

Choroba Cushinga jest schorzeniem, występującym osiem razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zapada na nią średnio jedna osoba na każde sto tysięcy, a sama choroba związana jest z podwyższonym stężeniem kortyzolu w organizmie.

Przyczyny powstania

Przyczyną powstania choroby Cushinga jest gruczolak przysadki. Jest to łagodny guz, który pobudza przysadkę do wydzielania zbyt dużej ilości hormonów, odpowiadających za stymulację nadnerczy. W wyniku tego nadnercza produkują nadmierną ilość kortyzolu, co prowadzi do wystąpienia zespołu objawów klinicznych, określanych mianem zespołu Cushinga.

Objawy

Jednym z najczęściej występujących objawów choroby Cushinga jest otyłość. Jest ona dosyć charakterystyczna – tłuszcz gromadzi się głównie na tułowiu, karku (tzw. bawoli kark) oraz prowadzi do zaokrąglenia się twarzy (tzw. księżyc w pełni). Z kolei ręce i nogi są bardzo szczupłe, gdyż zanikają w nich mięśnie.

Do kolejnych objawów należą:

  • szerokie, czerwone rozstępy,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • nadmierny apetyt,
  • podwyższone ciśnienie,
  • łojotok i trądzik,
  • osłabienie odporności organizmu,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia psychiczne, np. depresja.

Dodatkowo u kobiet może wystąpić hirsutyzm, czyli pojawienie się nadmiernej ilości męskiego owłosienia, a także zaburzenia miesiączkowania.

Leczenie

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów choroby Cushinga, należy udać się niezwłocznie do lekarza. Lekarz endokrynolog zleca przeprowadzenie badań potwierdzających wystąpienie tego schorzenia, a w przypadku wyniku pozytywnego – podejmowane jest leczenie.

Leczenie polega głównie na chirurgicznym usunięciu guza przysadki, poprzez zatokę klinową. Usunięcie gruczolaka powoduje zahamowanie postępów choroby, w części przypadków ustępują również niektóre objawy.

Natomiast nawet po usunięciu gruczolaka chory musi pozostawać pod opieką endokrynologiczną, okresowo wykonując badania kontrolne, występuje bowiem prawdopodobieństwo, że choroba wróci w przyszłości.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza