Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba Bechterewa - sztywniejący kręgosłup

Zdrowie
Choroba Bechterewa - sztywniejący kręgosłup
Autor:

Na czym polega ZZSK?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to schorzenie dotykające przede wszystkim ludzi młodych, a do tego trudne do wykrycia. Choroba ta prowadzi do znacznych wad sylwetki, nie istnieje również skuteczne lekarstwo.

Przyczyny i objawy

Do tej pory nie są znane przyczyny powstawania choroby Bechterewa. Wskazywano podłoże genetyczne. Jednak choć marker genetyczny choroby – antygen HLA B27 – występuje u 8% populacji, tylko co pięćdziesiąta osoba spośród posiadających go zapada na ZZSK.

W chwili obecnej najczęściej wskazuje się łącznie czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Stworzona została teoria o autoagresji, tj. w przypadku infekcji układ immunologiczny atakuje błędnie organizm, w wyniku uwarunkowań genetycznych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest również trudne do zdiagnozowania, z powodu niecharakterystycznych objawów. We wczesnym stadium chory cierpi z powodu osłabienia organizmu. W późniejszym okresie pojawia się ból w dolnych częściach kręgosłupa, nasilający się wieczorem i nocą. Warto zaznaczyć, że ból ustępuje po wysiłku fizycznym.

W zaawansowanym stadium choroby proces zapalny skutkuje pochyleniem całego ciała do przodu oraz usztywnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa – chory musi obracać całe ciało, aby spojrzeć do tyłu. Ponadto, zesztywnienie może również ograniczyć ruchy kończyn, a nawet uszkodzić rdzeń kręgowy.

Warto również zaznaczyć, że choroba ta zaczyna się z reguły pod koniec wieku dojrzewania, a ponadto trzy razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Natomiast przypadki zachorowania po 40. roku życia są niezwykle sporadyczne.

Leczenie

Nie istnieje skuteczne lekarstwo na ZZSK, nie wiadomo również, jak zapobiegać schorzeniu. Jednak wdrażana terapia zapewnia choremu w miarę normalne funkcjonowanie. Obejmuje ona leczenie farmakologiczne oraz rehabilitację. Szczególnie ta druga jest bardzo ważna – dzięki odpowiednio dobranym, wykonywanym codziennie ćwiczeniom, chory odczuwa ulgę, a do tego proces kostnienia zostaje spowolniony. Stan zapalny również się zmniejsza.

W leczeniu stosowane są także zabiegi chirurgiczne, polegające głównie na wstawianiu protez, a niekiedy na operowaniu kręgosłupa.

Choć terapia lekami łagodzi ból i hamuje stan zapalny, to jednak w Polsce jest bardzo rzadko stosowana. Wynika to z jej ceny – koszt miesięczny to kilka tysięcy złotych, w związku z czym NFZ rzadko refunduje leki. Głównie w przypadku, gdy terapia ruchowa nie pomaga, a choroba się zaostrza.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza