Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Bolesne zęby mądrości

Zdrowie
Bolesne zęby mądrości
Autor:

Czy usuwać zęby mądrości?

Wyrzynaniu się ósemek, zwanych zębami mądrości, bardzo często towarzyszy ból. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ich niezwłoczne usunięcie. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie?

Problematyczne ósemki

Ósemki, pojawiające się zwykle między 17. a 25. rokiem życia, były niezwykle przydatne naszym przodkom. Jednak od tego czasu budowa ludzkiej szczęki uległa zmianie, przez co wyrzynanie się zębów mądrości może powodować wiele problemów.

Obecnie człowiek ma mniej miejsca w szczęce niż w czasach prehistorycznych. Z tego powodu wychodzące ósemki mogą naciskać na zęby obok, wywołując wady zgryzu. Zęby mądrości mogą także wyrastać krzywo lub wręcz wrastać w policzek, przez co stają się przyczyną stanów zapalnych szczęki.

Do tego dochodzi jeszcze ból. Nawet u osób, u których ósemki wyrastają prawidłowo, ich wyrzynaniu się towarzyszy zwykle uporczywy ból, często promieniujący na pozostałą część szczęki lub wręcz na rejony ciała pozornie niezwiązane. Nierzadko podczas wyrastania zębów mądrości pojawiają się bóle głowy czy stawów.

Kolejna kwestia to higiena. Gdy zęby te pojawią się już w całości, ich położenie sprawia, że trudniej jest dbać o ich higienę. Z tego powodu są one bardziej narażone na próchnicę, a jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy część zęba jest przykryta dziąsłem, ryzyko próchnicy i stanów zapalnych w tym miejscu wzrasta jeszcze bardziej.

Usuwać czy nie?

Zęby mądrości mogą wiązać się z wieloma problemami, dlatego też jeszcze do niedawna środowisko stomatologiczne radziło prewencyjne usunięcie ósemek, najlepiej w wieku nastoletnim, gdy zęby te nie były jeszcze zbytnio wykształcone, a więc pozbycie się ich było najprostsze. Wydaje się być to rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem.

Jednak nowe badania naukowe pokazują, że zęby mądrości należy usuwać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ósemki są bowiem połączone z ośrodkowym układem nerwowym, w wyniku czego po ich ekstrakcji mogą pojawić się powikłania. I to nie tylko te związane z opuchlizną, krwawieniem i bólem po usunięciu. Jak wynika z badań, pacjenci, którzy pozbyli się tych zębów, częściej cierpią na bóle głowy czy twarzy. Do tego, źle przeprowadzony zabieg może skutkować uszkodzeniem nerwu trójdzielnego i dalszymi powikłaniami.

W razie konieczności

Bez ósemek niewątpliwie można żyć – u wielu osób obecnie te zęby w ogóle się nie wykształcają. Jednak jeżeli zęby te już się pojawią, warto zastanowić się, czy rzeczywiście konieczne jest ich natychmiastowe usunięcie. Ósemki bywają problematyczne, lecz jeśli rozwijają się prawidłowo, mogą służyć przez długie lata. Nie warto więc w tej kwestii postępować pochopnie, a swoją decyzję podjąć w oparciu o badania lekarskie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza