Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Astygmatyzm – jedna z najczęstszych wad wzroku

Zdrowie
Astygmatyzm – jedna z najczęstszych wad wzroku
Autor:

Jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Stanowi utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, a dodatkowo zwykle jest połączony z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Jak objawia się to schorzenie i w jaki sposób się je leczy?

Przyczyny i rodzaje

Przyczyną astygmatyzmu (niezborności) jest najczęściej – w ponad 95% przypadków - nieprawidłowy kształt rogówki. W wyniku tego promienie światła skupiają się nie w jednym punkcie, ale w dwóch, co prowadzi do zniekształcenia widzianego obrazu. Astygmatyzm może również brać się z nieprawidłowego kształtu soczewki, deformacji gałki ocznej przez ucisk boczny czy zmian nowotworowych.

Astygmatyzm może przybierać różne postacie. Może występować równolegle z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, ale też z obiema tymi wadami jednocześnie. Ponadto, nawet jeżeli oko w dwóch płaszczyznach jest np. nadwzroczne, wady mogą mieć różne wartości.

Objawy

Osoba dotknięta astygmatyzmem ma problemy z ostrym widzeniem, zarówno z daleka, jak i z bliska, co jest następstwem nieprawidłowego skupiania promieni światła. Obraz jest zamglony, niewyraźny, nieostry, linie proste mogą być widziane jako krzywe, mogą również występować różnice w ostrości między jednoczesnym widzeniem linii poziomych i pionowych. Dodatkowo pojawiają się czołowe bóle głowy, mrużenie oczu, częste mruganie.

Leczenie

Jeżeli astygmatyzm jest niewielki (poniżej 1,0 dioptrii), zwykle nie wymaga korekcji. Natomiast przy większych wadach stosowane są okulary cylindryczne lub kontaktowe soczewki toryczne, miękkie bądź twarde. Metodę leczenia dobiera lekarz okulista na podstawie przeprowadzonych badań, w wyniku których ustala nie tylko siłę wady wzroku, ale również jej rodzaj.

Niezborność można także skorygować metodą laserową - za najskuteczniejszy uchodzi zabieg LASIK. W wyniku takiej terapii rogówka bądź soczewka są niejako modelowane, zyskując kształt niezbędny do prawidłowego widzenia obrazu. Astygmatyzm można wyleczyć też podczas równoczesnej operacji zaćmy.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza