Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Astma – choroba, której sprzyja cywilizacja

Zdrowie
Astma – choroba, której sprzyja cywilizacja
Autor:

Na astmę cierpi coraz więcej osób

Wraz z rozwojem naszej cywilizacji zaczęły się rozprzestrzeniać choroby, którym ona sprzyja. I tak, łatwy dostęp do żywności spowodował falę otyłości na świecie, a wzrost higieny spotęgował występowanie alergii. Coraz powszechniejsza staje się też astma.

Różne oblicza choroby

Astma, zwana również dychawicą, to przewlekłe schorzenie, związane z nadmierną reakcją oskrzeli. Oskrzela, najczęściej przy kontakcie z czynnikiem zewnętrznym, kurczą się w sposób niekontrolowany, a do tego pojawia się obrzęk ich błony śluzowej. Pojawiają się charakterystyczne objawy astmy, jak duszność, kaszel czy świszczący oddech.

Astma przybiera różne formy – od prawie niezauważalnych do uniemożliwiających funkcjonowanie. W najłagodniejszych postaciach jedynym objawem może być kaszel, a więc chory praktycznie nie odczuwa dolegliwości. Bardziej zaawansowane formy wymagają leczenia farmakologicznego. Każdy widział zapewne, w rzeczywistości czy na ekranie telewizora, człowieka korzystającego z inhalatora. Leki wziewne, podawane w ten sposób, działają natychmiast i chory wraca do normalnego stanu już po kilkunastu minutach.

Istnieją również bardzo ciężkie postaci tej choroby, które wymagają podawania doustnie glikokortykosteroidów, gdyż na słabsze leki schorzenie nie reaguje. A w najcięższej formie – steroidoopornej – chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, gdyż nawet rozmowa może spowodować atak wymagający hospitalizacji. Co prawda, istnieją leki skuteczne przy tej postaci, ale są one bardzo drogie, a w Polsce nie są refundowane. Na szczęście ta forma jest bardzo rzadko spotykana.

Co wywołuje astmę?

Astma najczęściej jest spowodowana alergią, dlatego też obserwowany wzrost liczby alergików prowadzi do wzrostu liczby astmatyków. Do jej rozwoju może więc prowadzić ciągły kontakt z alergenami, np. przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu lub wśród zwierząt, takich jak psy czy koty. Na powstanie schorzenia są również narażeni palacze, zarówno czynni jak i bierni. Choroba rozwija się też jako następstwo przewlekłych infekcji wirusowych, którymi zostały dotknięte górne drogi oddechowe.

Skuteczna terapia

Pomimo tego, że choroba ta jest coraz powszechniejsza, jednak osoby dotknięte lżejszymi jej postaciami mogą normalnie funkcjonować dzięki dostępnym lekom. Zwłaszcza wtedy, gdy zostanie ona szybko wykryta. Ryzyko pojawienia się kolejnego ataku jest również mniejsze wtedy, gdy chory prowadzi odpowiedni tryb życia. Ważne jest unikanie stresu oraz kontaktu z alergenami. Wielkim sprzymierzeńcem będzie też zacho- wanie umiarkowanej aktywności fizycznej, nie wywołującej problemów z oddychaniem.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza