Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Antykleszczowa profilaktyka dla laika

Kategoria | Zdrowie
Antykleszczowa profilaktyka dla laika

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Łąka, las, działka lub park miejski to miejsca, w których chętnie spędzamy wolny czas. Należy jednak pamiętać, że stanowią one również obszary bytowania kleszczy. Kleszcze mogą przenosić patogeny powodujące choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz koinfekcje. Z tego powodu powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tych małych pajęczaków, oraz, co najważniejsze, z zasadami profilaktyki chorób, które mogą przenosić.

Gdzie i kiedy istnieje największa szansa spotkania kleszcza?

Obrzeża lasów mieszanych z przylegającymi do nich użytkami zielonymi, łąkami, bagnami, polami oraz ogrody, parki, czyli miejsca, gdzie znajdują się trawa, niskie krzewy i drzewa, charakteryzują się najlepszymi warunkami dla bytowania kleszczy. Ewolucja nie oszczędziła tym pajęczakom sprytu. Wykazują one zarówno aktywność sezonową - od marca/kwietnia do października/listopada, jak i dobową - obserwuje się dwa szczyty aktywności: od godziny 8-9 do 11-12 oraz od 16-17 do zmroku.

Zasady profilaktyki chorób odkleszczowych

Znajomość podstawowych zasad profilaktyki chorób odkleszczowych i metod ograniczania ryzyka ukąszenia przez kleszcza w życiu codziennym pozwala realnie ograniczyć ryzyko zachorowania na rzeczone choroby. Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia kleszczowego zapalenia mózgu jest szczepienie ochronne. Ze szczegółami dotyczącymi szczepienia można zapoznać się na portalu Państwowego Zakładu Higieny. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko boreliozie.

Warto zadbać o odpowiedni ubiór na spacer do lasu: zakryte buty, dłuższe skarpety, długie spodnie, bluzę z długim rękawem, najlepiej w jasnych kolorach, gdyż na ubraniu o takiej kolorystyce łatwiej jest dostrzec ciemnego pajęczaka. Polecamy zastosowanie preparatów z DEET na odkrytą skórę, odstraszających zarówno komary, jak i kleszcze. Po spacerze warto wziąć prysznic celem spłukania tych pajęczaków, które nie zdążyły wkłuć się w skórę, a koniecznością jest dokładne obejrzenie całego ciała, pamiętając o owłosionej skórze głowy; miejscami najczęstszego wkłuwania się kleszczy są te o najlepszym ukrwieniu, gdzie skóra jest cienka - skóra pachwin, zgięć łokciowych, dołów podkolanowych, za uszami.

Usuwanie kleszcza ze skóry

W profilaktyce chorób odkleszczowych istotny jest również właściwy sposób usuwania kleszcza ze skóry. Nie wolno go rozgniatać ani przypalać, próbować zabijać, smarować tłuszczem, ciągnąć za tylną część ciała, ani ściskać jego ciała. Kleszcza należy usunąć w całości i w jak najkrótyszym czasie od zauważenia go w naszej skórze. Po usunięciu pajęczaka ze skóry należy zdezynfekować miejsce, w którym tkwił, oraz obserwować je. W razie pozostania części kleszcza w skórze, wystąpienia w miejscu ukłucia rumienia w czasie 5-30 dni po usunięciu go lub zaobserwowania objawów grypopodobnych, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, celem konsultacji problemu.

Z pewnością część czytelników nie może oprzeć się wrażeniu, że pamiętanie o wszystkich wymienionych zasadach profilaktyki chorób odkleszczowych zabija uroki spontanicznego wypadu na łono natury, jednak w obliczu zagrożenia chorobami odkleszczowymi - ich przestrzeganie zdecydowanie powinno stać się nawykiem każdego z nas!

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza