Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Angina – jak można się nią zarazić?

Kategoria | Zdrowie
Angina – jak można się nią zarazić?

Przyczyny, objawy, powikłania

Angina przebiega zazwyczaj bez groźnych dla zdrowia powikłań, o ile wdrożona została odpowiednia terapia. Jednak w przypadku zastosowania złego leczenia lub nie podjęcia go w cale, choroba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Co warto wiedzieć o anginie?

Drogi zarażenia

Angina jest chorobą zakaźną. Najczęściej wywołują ją bakterie – paciorkowce, lecz może zostać również spowodowana przez wirusy. Najbardziej powszechną drogą zarażenia jest droga kropelkowa - wystarczy przebywać w otoczeniu osoby chorej, aby ta poprzez kichnięcie czy kaszlnięcie przekazała bakterie innym. Dzieci najczęściej zarażają się w przedszkolu lub szkole, natomiast dorośli – w pracy czy środkach komunikacji miejskiej.

Jednak anginy można się nabawić nie tylko poprzez bezpośredni kontakt. Wystarczy bowiem dotknąć tych samych rzeczy, co chory, np. sztućców, klawiatury, telefonu, poręczy, na których osoba cierpiąca na anginę nieświadomie zostawiła drobnoustroje, a następnie dotknąć dłońmi ust lub nosa, by zarazić się schorzeniem.

Na zachorowanie są bardziej podatne osoby przemęczone, niewysypiające się czy źle odżywione. W okresie letnim dodatkowym czynnikiem sprzyjającym chorobie jest spożywanie zimnych napojów czy lodów; śluzówka gardła staje się w wyniku tego bardziej bezbronna, przez co bakterie i wirusy mają lepszy dostęp do organizmu. Lecz z drugiej strony – zimne napoje i jedzenie mogą dodatkowo hartować gardło, a w trakcie choroby wręcz mogą pomóc zmniejszyć ból.

Objawy

Do objawów anginy zalicza się:

  • silny ból gardła, mogący promieniować do uszu,
  • trudności z przełykaniem,
  • obrzęk gardła,
  • uczucie ogólnego osłabienia,
  • wysoka gorączka,
  • powiększone migdałki i biały nalot na nich,
  • brak apetytu,
  • trudności z oddychaniem,
  • powiększone węzły chłonne w okolicy szyi.

Leczenie

W terapii anginy najczęściej wykorzystywane są antybiotyki, takie jak penicylina, gdyż w większości przypadków przyczyną choroby są paciorkowce. Możliwe jest również wspomaganie leczenia środkami przeciwgorączkowymi oraz preparatami łagodzącymi ból gardła i odkażającymi jamę ustną. Pomocne będzie też ogrzewanie gardła z zewnątrz.

Zaawansowane przypadki mogą wymagać konsultacji laryngologicznych oraz zabiegu usunięcia migdałków. Ta możliwość jest wykorzystywana zwłaszcza wtedy, gdy angina powraca wielokrotnie w krótkim odstępie czasu.

Powikłania

Powikłania anginy występują najczęściej wtedy, gdy leczenie choroby nie jest podejmowane w ogóle lub zastosowana terapia jest niewłaściwa. Powikłania mogą być poważne i obejmować zapalenie – a w konsekwencji niewydolność – nerek, zapalenie ucha środkowego czy węzłów chłonnych. Może również wystąpić zapalenie stawu bądź gorączka reumatyczna; ta ostatnia niekiedy skutkuje pojawieniem się wad serca. Jeżeli więc pojawią się oznaki anginy, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza