Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Andropauza - gdy spada testosteron

Kategoria | Zdrowie
Andropauza - gdy spada testosteron

Czym jest męskie klimakterium?

Andropauza, zwana męskim przekwitaniem, to stan podwyższonego ryzyka, który często jest uznawany za męski odpowiednik menopauzy. Jednak o ile oba stany charakteryzują się zmianą poziomu hormonów w organizmie, to różnią się od siebie diametralnie. Jaki jest mechanizm powstawania andropauzy?

Gospodarka hormonalna

Podczas gdy menopauza występuje u wszystkich kobiet, andropauza dotyka zaledwie kilkunastu procent mężczyzn. Ponadto, jej wynikiem nie jest utrata płodności, nie prowadzi również do całkowitego zaprzestania wytwarzania przez organizm androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

W organizmie mężczyzny wraz z wiekiem maleje produkcja testosteronu. Szacuje się, że spadek ten wynosi ok. 1% rocznie. Jest to proces naturalny i może przebiegać niezauważalnie, lecz po 50. roku życia występuje prawdopodobieństwo pojawienia się objawów andropauzy. Lekarze są jednak zdania, że nie tyle wiek ma wpływ na wystąpienie rzeczonego stanu podwyższonego ryzyka, ile prowadzony tryb życia. Nadwaga, alkohol, tytoń, znikoma aktywność fizyczna, wszystko to obniża poziom testosteronu w organizmie. Są to więc czynniki, będące dodatkowym utrudnieniem dla zachowania równowagi hormonalnej.

Fizycznie, psychicznie i seksualnie

Objawy andropauzy to przede wszystkim zaburzenia erekcji, obniżenie libido oraz problemy ze sprawnością intelektualną. Może także pojawić się spadek masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej. Mężczyzna staje się ogólnie osłabiony, cierpi też na zaburzenia snu. Wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Do tego mężczyzna może być nerwowy lub doświadczać wahań nastroju. Andropauza prowadzi również do zmniejszenia się gęstości kości.

Steroidy?

Proponowaną przez część środowisk medycznych terapią, mającą zatrzymać zmiany zachodzące w organizmie, jest hormonalna terapia zastępcza, polegająca na podawaniu pacjentowi steroidów – testosteronu i hormonu wzrostu. Ma ona swoje zalety: przy jej wykorzystaniu wzrasta masa mięśniowa, obniża się poziom tłuszczu, wzrasta libido oraz poprawia się gęstość kości. Jednak istnieje również ciemna strona: organizm przestaje produkować własny testosteron, gdyż ten jest dostarczany z zewnątrz, co może być efektem trwałym, także po zaprzestaniu przyjmowania steroidów. Wynikiem terapii może być też nadmierny rozrost gruczołu krokowego oraz znaczny wzrost agresji.

Najlepszą metodą jest zmiana trybu życia, obejmująca zdrowe odżywianie i zachowanie aktywności fizycznej. Ta ostatnia pomoże nie tylko zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, która przyczynia się do spadku testosteronu, ale też trening ukierunkowany na budowę masy mięśniowej pomoże zmobilizować organizm do produkcji androgenów i utrzymać je na wysokim poziomie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza