Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

AMD a wzrok

Zdrowie
AMD a wzrok
Autor:

Czym jest AMD?

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, występuje zwykle u osób po 50 r.ż., a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Czym się charakteryzuje i kto jest na nie narażony?

Nieznane przyczyny

Przyczyny powstawania AMD nie są do końca znane. Wiadomo jedynie, że wpływ na rozwój schorzenia mają uwarunkowania genetyczne oraz palenie papierosów – osoby palące chorują kilkakrotnie częściej. Natomiast podejrzewa się, że istotne są także czynniki środowiskowe oraz:

  • wiek,
  • choroby układowe (np. cukrzyca),
  • płeć,
  • rasa,
  • kolor oczu.

Wzrok

Na początku choroby mogą pojawić się takie mało charakterystyczne objawy, jak pogorszenie widzenia w nocy czy zmniejszenie się ostrości wzroku podczas patrzenia z bliskich odległości. Z czasem zaczynają występować objawy typowe dla zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, tj. pojawienie się w centrum pola widzenia plamy oraz falowanie lub krzywienie się obrazu. Zwłaszcza ta ostatnia oznaka jest charakterystyczna – osoba dotknięta AMD widzi proste linie jako krzywe. Warto również zaznaczyć, że objawy często są zmienne – w niektóre dni chory widzi lepiej, a w inne gorzej.

W przypadku zauważenia u siebie oznak AMD, jeszcze przed wizytą u lekarza można wykonać samodzielnie test wzroku. Jest to tzw. test Amslera.

Test Amslera

Leczenie

Nie istnieje leczenie przyczynowe AMD - wszystkie metody sprowadzają się do łagodzenia objawów i zahamowania postępu choroby. W przypadku postaci suchej, charakteryzującej się wolniejszym i łagodniejszym przebiegiem, u niektórych osób postęp choroby mogą spowolnić preparaty zawierające antyoksydanty, np. luteinę i zeaksantynę, a także cynk.

Natomiast w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem w postaci wysiękowej stosowane są takie metody, jak iniekcje doszklistkowe czy terapia fotodynamiczna.

Choć nie ma możliwości całkowitego wyleczenia, warto jednak udać się do okulisty jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Rokowanie zależy bowiem od tego, jak zaawansowane są już zmiany. Na wcześniejszych etapach schorzenia nowoczesne metody leczenia AMD pozwalają na spowolnienie postępu choroby i zatrzymanie pogarszania się widzenia, a w niektórych przypadkach następuje wręcz poprawa wzroku.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza