Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Alkohol, wegetarianizm, niedokrwistość

Zdrowie
Alkohol, wegetarianizm, niedokrwistość
Autor:

U kogo może wystąpić anemia megaloblastyczna?

U osób cierpiących na anemię megaloblastyczną proces wytwarzania przez organizm czerwonych krwinek jest zaburzony. Erytrocyty stają się nienaturalnie duże, lecz jednocześnie zmniejsza się ich ilość. Jakie objawy towarzyszą chorobie i jakie są jej przyczyny?

Witamina i kwas

Najczęściej występującą przyczyną pojawienia się anemii megaloblastycznej jest niedobór witaminy B12. Może on wynikać z nieprawidłowego wchłaniania jej przez organizm, powodowanego innymi chorobami albo zaburzeniem funkcji czynnika Castle’a – substancji, która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania rzeczonej witaminy. Jednak w wielu przypadkach niedokrwistość jest wywołana nadużywaniem alkoholu, ale także dietą wegetariańską lub wegańską. Witamina B12 jest bowiem obecna szczególnie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, jak czerwone mięso, drób, jaja czy przetwory mleczne.

Choroba może też rozwinąć się w wyniku niedoboru kwasu foliowego; ta przyczyna występuje najczęściej u alkoholików i osób, których dieta jest uboga w świeże warzywa.

Zmiany chorobowe

Anemia megaloblastyczna wiąże się z szeregiem objawów chorobowych w organizmie. Należą do nich blady odcień skóry, zajady w kącikach ust, uczucie pieczenia języka. Mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, jadłowstręt czy wzdęcia. Choroba prowadzi również do drętwienia kończyn, osłabienia mięśni nóg oraz zaburzeń pamięci i koncentracji. Natomiast w zaawansowanych przypadkach pojawiają się kołatania serca, duszności i zawroty głowy.

Dieta

Jeżeli choroba jest w stadium zaawansowanym, a objawy szczególnie nasilone, w leczeniu wykorzystywana jest transfuzja koncentratu z czerwonych krwinek. Natomiast w innych przypadkach osoby dotknięte niedokrwistością z powodu niedoboru witaminy B12 czy kwasu foliowego muszą przede wszystkim zacząć stosować urozmaiconą dietę, bogatą w te składniki, tj. obejmującą zarówno duże ilości świeżych zielonych warzyw, jak i produktów pochodzenia zwierzęcego. Wskazana jest również dodatkowa suplementacja. Przy czym – witamina B12 jest zazwyczaj podawana dożylnie, z uwagi na dużo lepsze przyswajanie. Jeżeli przyczyna niedoboru tkwi w złej diecie, poprawa następuje zwykle już po kilkunastu dniach, a po ok. 2 tygodniach parametry krwi wracają do normy. Jedynie w sytuacjach, w których problem stanowią przyczyny nieusuwalne, suplementacja musi być powtarzana regularnie, do końca życia pacjenta.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza