Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Alkohol kontra wątroba

Kategoria | Zdrowie
Alkohol kontra wątroba

Alkoholowe stłuszczenie wątroby wstępem do destrukcji

Wątroba jest bardzo ważnym organem dla naszego organizmu. Nie tylko bierze udział w procesie trawienia, ale również usuwa szkodliwe substancje z krwi. W tym bardzo ją obciążający alkohol, którego nadużywanie niemal zawsze kończy się uszkodzeniami wątroby. Odwracalnymi lub nie.

Wrota do zniszczenia

Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje u niemal każdego alkoholika oraz osoby, która sięga po tę używkę regularnie, w większych ilościach. Choroba ta polega na odkładaniu się w komórkach wątroby tłuszczu. Jest to najłagodniejsza forma uszkodzenia wątroby, mogąca nie powodować żadnych widocznych objawów. Ewentualnie w niektórych przypadkach można zaobserwować:

  • spadek masy ciała;
  • utratę apetytu;
  • osłabienie.

Jeżeli osoba dotknięta tą przypadłością przestanie spożywać alkohol, to przy zastosowaniu lekkostrawnej diety tłuszcz zostanie z wątroby usunięty, a narząd się zregeneruje. Natomiast w przypadku dalszego częstego picia, alkoholowe stłuszczenie wątroby może przerodzić się w poważniejsze schorzenia.

Dalsza destrukcja wątroby

Jeśli chory nie przestanie pić, zniszczenia będą postępować. I tak, stłuszczenie przerodzi się w zapalenie wątroby, w trakcie którego dochodzi do włóknienia wątroby i które daje już (choć też nie zawsze) wyraźne objawy:

  • wymioty,
  • biegunki,
  • żółtaczkę,
  • ból brzucha.

Gdy zapalenie ma formę łagodną lub umiarkowaną, po zerwaniu z alkoholem narząd zaczyna się regenerować i po dłuższym czasie odzyskuje dawną sprawność. Jednak w przypadku dalszego picia etanolu, degradacja postępuje i zapalenie wątroby może przejść w marskość. Wtedy uszkodzenia są już nieodwracalne i pozostają jedynie leki lub przeszczep.

Kiedy wzrasta ryzyko?

Warto zauważyć, że omawianie stany chorobowe wątroby nie muszą brać się z nadużywania alkoholu. Mogą one być wynikiem nieprawidłowej diety, powikłaniem otyłości lub niedożywienia. Niemniej, zagrożone są nimi szczególnie osoby spożywające alkohol w nadmiernych ilościach, a zwłaszcza kobiety, u których ryzyko zachorowania jest trzykrotnie większe.

Wątrobę mamy tylko jedną, a więc dbanie o nią jest bardzo ważne. Warto ograniczyć alkohol, spożywając go jedynie okazjonalnie albo wcale. Dzięki temu nie tylko wątroba będzie nam wdzięczna, ale unikniemy innych chorób, których używka ta jest bezpośrednią przyczyną.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza