Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Alergiczne zapalenie spojówek - reakcja oczu na otoczenie

Kategoria | Zdrowie
Alergiczne zapalenie spojówek - reakcja oczu na otoczenie

Czym charakteryzuje się alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny błon, które pokrywają zarówno od zewnątrz gałkę oczną, jak i od wewnątrz powiekę. Pojawia się jako reakcja obronna organizmu, wywołana poprzez kontakt z czynnikami uczulającymi.

Alergeny

Alergiczne zapalenie spojówek może zostać wywołane przez wiele czynników. Wszystko zależy od tego, na co dana osoba jest uczulona. Do najczęściej występujących należą:

  • sierść zwierząt,
  • pyłki roślin,
  • roztocza.

Alergenami mogą być również grzyby, substancje chemiczne czy metale.

Objawy

Alergiczne zapalenie spojówek jest zazwyczaj łatwe do rozpoznania, zwłaszcza wtedy, gdy czynnik uczulający występuje sezonowo lub osoba dotknięta przypadłością nie ma na co dzień z nim styczności. I tak, reakcja alergiczna pojawi się podczas kontaktu z pyłkami uczulających roślin i nasilać się będzie w okresie ich pylenia, albo też – jeżeli alergenem jest np. sierść zwierząt – w trakcie kontaktu ze zwierzęciem. Do objawów należą:

  • swędzenie i pieczenie oczu,
  • zaczerwienienie i przekrwienie spojówek,
  • obrzęk powiek,
  • pojawienie się wodnistej wydzieliny,
  • katar.

Natomiast w przypadku alergii całorocznych, np. uczulenia na roztocza, przebieg jest zwykle łagodniejszy. Osoba dotknięta schorzeniem może skarżyć się na występujące często swędzenie bądź pieczenie kącików lub całych oczu, do tego spojówki mogą być stale przekrwione. Niekiedy pojawia się również uczucie zmęczonych oczu.

Leczenie

Jeżeli pojawiły się dolegliwości, alergiczne zapalenie spojówek leczy się objawowo – podawane są leki antyhistaminowe oraz takie, które prowadzą do obkurczenia się naczyń krwionośnych w gałce ocznej. W terapii stosuje się również odczulanie. Lekarz alergolog ustala czynniki wywołujące schorzenie, a następnie pacjent poddawany jest immunoterapii.

Chory powinien także przestrzegać zaleceń lekarskich i unikać kontaktu z alergenem, np. poprzez noszenie okularów szczelnie okrywających oczy, jeżeli czynnikiem uczulającym są pyłki roślin. Stosowanie się do zasad profilaktyki pomaga w ogromnym stopniu uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza