Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Alergia - czynniki i sposoby zapobiegania

Kategoria | Zdrowie
Alergia - czynniki i sposoby zapobiegania

Jakie są najczęstsze czynniki powodujące alergię?

Masz ciągle zatkany nos? Łzawią Ci oczy, a w gardle coś ,,gryzie’’? Być może masz alergię! Na przypadłość tę cierpi ok. 20% osób. A z roku na rok ich liczba drastycznie się zwiększa.

Co to jest alergia?

Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na otaczające nas środowisko – na substancje nieszkodliwe, takie jak pyłki, sierść zwierząt czy pożywienie. Właściwie każda substancja może wywołać uczulenie.

Jakie są najczęstsze alergeny?

Pyłki

Pyłki drzew, kwiatów, traw mogą wywołać alergię, która objawiać się będzie kichaniem, łzawieniem oczu, zatkanym nosem lub swędzeniem skóry.

Leczenie obejmuje leki przeciwhistaminowe, które można zakupić bez recepty, leki na receptę, takie jak sterydy, bądź odczulanie.

Zapobiec alergii na pyłki można przebywając w pomieszczeniu z zamkniętymi oknami, z klimatyzacją.

Sierść zwierząt

Białka znajdujące się w sierści zwierząt oraz ich ślinie mogą powodować reakcję alergiczną.

Zdarza się, iż ta forma uczulenia rozwija się przez kilka miesięcy bądź lat, a objawy mogą ustąpić dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od zetknięcia z sierścią.

Jeżeli Twoje zwierzę jest źródłem uczulenia, stwórz w swojej sypialni strefę, do której nie ma ono wstępu. Ponadto, często myj swojego pupila i pozbądź się z domu dywanów, ponieważ gromadzi się na nich sierść. Częste odkurzanie również pomoże w walce z uczuleniem.

Żądło owadów

Osoby, które mają alergię na owady, są szczególnie narażone na bardzo silną reakcję uczuleniową, aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Efektem użądlenia mogą być obrzęk, zaczerwienienie, zmęczenie, gorączkę, a także obrzęk krtani i języka, zaburzenia oddychania i utratę przytomności.

Ten rodzaj alergii powinien być leczony poprzez immunoterapię (odczulanie), natomiast osoba uczulona powinna zawsze nosić ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną i natychmiast ją sobie podać, jeżeli zostanie ugryziona.

Pleśń

Dotknięcie lub wdychanie pleśni, znajdującej się przede wszystkim w wilgotnych pomieszczeniach, może spowodować u niektórych ludzi alergię.

Zapobiec wystąpieniu tego alergenu można poprzez częste wietrzenie narażonego na wystąpienie czynnika pomieszczenia.

Żywność

Mleko, owoce morza, jaja i orzechy należą do najczęstszych alergenów. Reakcja uczuleniowa powstaje zazwyczaj w ciągu kilku minut od spożycia. Objawy obejmują problemy z oddychaniem, wymioty, biegunkę, obrzęk twarzy.

Lateks

Lateks w rękawiczkach, prezerwatywach i sprzętach medycznych może powodować alergię. Przejawia się ona najczęściej wysypką na skórze, zaczerwienieniem skóry, swędzeniem, łzawieniem, zatkaniem nosa. Mogą wystąpić również trudności z oddychaniem.

Osobom uczulonym na lateks zaleca się noszenie bransoletek z opisem alergii i ampułkostrzykawek z adrenaliną.

Leki

Objawy związane z alergią na leki, np. penicylinę, aspirynę, mogą być różnorakie, począwszy od wysypki, swędzenia skóry, obrzęku twarzy i gardła, łzawienia oczu, po zaburzenia oddychania i zagrożenie życia. Jeżeli są one niewielkie, lekarz zaleci leki przeciwhistaminowe. Natomiast przy poważniejszych objawach, alergik powinien nosić ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Zapachy, aromaty

Uczulenie na perfumy, kosmetyki, detergenty czy świece zapachowe może być bardzo uciążliwe. U wielu ludzi nadwrażliwość po jakimś czasie ustaje, jednak w niektórych przypadkach kolejny kontakt z czynnikiem nasila reakcję alergiczną.

Karaluchy

Białko zawarte w pancerzu karaluchów powoduje uczulenie. Wytępienie tych owadów może być trudne, zwłaszcza latem, a w budynkach wielorodzinnych mogą one przemieszczać się z jednego mieszkania do drugiego. Aby się ich pozbyć, pomocne będą środki owadobójcze, zachowanie czystości w domu, naprawa wszelkich dziur w podłogach, dachach, ścianach.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza