Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Akromegalia

Zdrowie
Akromegalia
Autor:

Jakie są przyczyny akromegalii?

Akromegalia to choroba występująca u ludzi dorosłych. Jej objawy na początku bywają niezauważalne, dlatego też jest ona z reguły wykrywana późno. A to z kolei prowadzi do powstania znacznych szkód w organizmie. Oto, jak rozwija się ta choroba.

Przyczyny

Akromegalia to schorzenie, które jest wywołane guzem przysadki mózgowej, zwanym gruczolakiem. W wyniku jego obecności przysadka produkuje zbyt duże ilości hormonu wzrostu – somatotropiny. Hormon ten w dużych ilościach występuje w organizmie w trakcie okresu dojrzewania, natomiast na późniejszym etapie życia jego stężenie spada u osób zdrowych. Natomiast u chorych jest on w dalszym ciągu wytwarzany, co prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Objawy

Akromegalia przyczynia się do dalszego wzrostu tkanek w organizmie. Lecz, w przeciwieństwie do gigantyzmu, wzrost nie dotyczy kości długich, których nasady zrosły się już i uległy mineralizacji. Dla akromegalii charakterystyczne są powiększone dłonie, stopy oraz czaszka z rozrośniętą częścią twarzową (np. szeroki i gruby nos). Powiększeniu ulegają również takie tkanki miękkie, jak język, co prowadzi do trudności w mówieniu. Do kolejnych objawów należą ograniczenia w poruszaniu się, problemy ze wzrokiem, bóle głowy.

Jednak pomimo wyraźnie widocznych gołym okiem objawów, choroba jest często diagnozowana zbyt późno. Wynika to z tego, że jej postęp odbywa się wolno i zmiany są niezauważalne, jeżeli porównamy różnice w wyglądzie osoby chorej na przestrzeni kilku dni czy miesięcy. Dopiero porównanie kilkuletnich modyfikacji w wyglądzie daje obraz postępu choroby. Inną kwestią jest to, że objawy często mylone są z naturalnym starzeniem się.

Diagnostyka i leczenie

W diagnozowaniu choroby wykorzystywane są przede wszystkim badania laboratoryjne, mające na celu sprawdzenie, czy we krwi pacjenta znajduje się podwyższona ilość hormonu wzrostu. Badanie jest przeprowadzane po podaniu pacjentowi glukozy. U zdrowego człowieka powoduje ona spadek somatotropiny, lecz u chorego na akromegalię ilość tego hormonu się nie zmniejsza. Dodatkowo stosowany jest rezonans magnetyczny.

Natomiast leczenie polega głównie na chirurgicznym usunięciu gruczolaka z przysadki, przy jednoczesnym pozostawieniu fragmentu samego gruczołu. Guz jest niekiedy ulokowany w innym miejscu – wtedy leczenie jest analogiczne. Choremu podaje się również analogi somatostatyny jako przygotowanie do operacji, choć w niektórych przypadkach wystarcza sama taka farmakoterapia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza