Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Poradnik medyczny

Trening w upale

Fitness i sport
Wysokie temperatury powodują, że intensywny trening wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przegrzania organizmu. Jednak wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam czerpać radość z ćwiczeń przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
Czytaj artykuł

Kwas foliowy w ciąży

Ciąża i dziecko
Prawidłowe odżywianie jest istotnym elementem wpływającym na zdrowie. Ciąża jest szczególnym okresem w życiu, związanym z szeregiem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Zmienia się również zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, makro oraz mikroelementy. Na szczególną uwagę zasługuje pokrycie zapotrzebowania na kwas foliowy, wobec czego istnieją naukowo potwierdzone korzyści.
Czytaj artykuł

Idź po zdrowie

Fitness i sport
Kto z nas nie chciałby być wysportowany i w świetnej kondycji? Aby to osiągnąć, biegamy, chodzimy na siłownię, uprawiamy szereg sportów oraz staramy się aktywnie spędzać czas. Jednakże są osoby, które nie mogą podejmować znacznego wysiłku fizycznego z uwagi na problemy zdrowotne. Również dla osób ze znaczną otyłością intensywny trening, taki jak bieganie czy trening interwałowy, które najlepiej spaliłyby tłuszcz, jest zazwyczaj nie do przebycia. Czy istnieje remedium? Tak – tanie, proste i przyjemne chodzenie.
Czytaj artykuł

Suplementy diety - czy naprawdę ich potrzebujesz?

Dieta
W ostatnich latach na całym świecie zaobserwowano wzrost ilości przyjmowanych suplementów diety oraz substancji roślinnych. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że preparaty, które kupują w aptece bez recepty i zażywają mogą mieć jakiekolwiek działania niepożądane lub wykazywać interakcje z lekami. W związku z tym nie informują lekarzy o przyjmowanych preparatach, co w niektórych przypadkach może mieć wpływ na diagnostykę oraz wdrożoną przez lekarza terapię. Wobec zaistniałego problemu, należy zdawać sobie sprawę, że edukacja zarówno pacjentów jak i lekarzy w kwestii suplementów diety jest konieczna.
Czytaj artykuł

Otyłość - dowiedz się więcej, zrzuć więcej!

Dieta
Otyłość jest uważana za pandemię XXI wieku. O otyłości mówimy, gdy wskaźnik BMI (tj. wartość masy ciała w kg/wzrost w m ^2) wynosi >30kg/m^2. Podstawowym powodem jest dodatni bilans energetyczny prowadzący do wzrostu masy ciała. W związku z tym podstawowe zasady redukcji masy ciała oparte są na utrzymaniu zrównoważonego bilansu energetycznego poprzez spożywanie odpowiedniej ilości i jakości pokarmu oraz regularną aktywność fizyczną. Często działania takie wymagają całkowitej zmiany stylu życia, stąd czynniki psychologiczne jak stała, silna motywacja oraz wsparcie otoczenia pełnią kluczową rolę w walce z otyłością lub nadwagą.
Czytaj artykuł

Forma na lato czy forma na lata?

Fitness i sport
Rozpoczął się okres przygotowań do sezonu wiosenno-letniego. Wiele osób zaczyna intensywnie ćwiczyć i przestrzegać restrykcyjnej diety. A potem zwykle przychodzi rozczarowanie i rezygnacja z postawionych sobie celów. Gdzie tkwi błąd?
Czytaj artykuł

Przetrenowanie to nie mit!

Fitness i sport
Niektóre osoby nie wierzą w przetrenowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ono jak najbardziej realne i może przydarzyć się każdemu. Oto, jak je rozpoznać i w jaki sposób mu przeciwdziałać.
Czytaj artykuł

Objawy udaru mózgu

Zdrowie
Udar mózgu (często nieprawidłowo nazywany potocznie wylewem) jest to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwające powyżej 24 godzin, wywołane przyczynami naczyniowymi. Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to nagle występujące porażenie lub niedowład jednej połowy ciała, zaburzenia rozumienia mowy lub artykulacji, zaburzenia widzenia, drętwienie połowy ciała, zawroty głowy prowadzące do upadku. W artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia.
Czytaj artykuł

Profilaktyka hipoglikemii, czyli jak uniknąć niedocukrzenia?

Zdrowie
Cukrzyca to choroba metaboliczna, zaliczana do chorób społecznych i cywilizacyjnych, w 2006 uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata. Częstość jej występowania na świecie szacuje się na ok. 200 mln. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy - najczęściej insuliną.
Czytaj artykuł
1 2 4 6 31

Wyszukaj swojego lekarza